1.9°C

reklama
1/2

Kolejne dwa ogniska grypy ptaków

Napisał  Sty 12, 2021

Na terytorium Polski zostały stwierdzony kolejne dwa ogniska grypy ptaków. Jedno w województwie warmińsko-mazurskim, drugie – w lubuskim.

Są to odpowiednio trzecie i czwarte ognisko HPAI od początku 2021 roku. Chorobę w dwóch gospodarstwach potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium w Puławach z 9 i 10 stycznia br.

Ognisko HPAI nr 3. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radostowo, w gminie Jeziorany (powiat olsztyński) w województwie warmińsko-mazurskim.

Z kolei czwarte ognisko w 2021 r. zostało odnotowane w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn (powiat gorzowski) w województwie lubuskim.

Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia