14,6°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
Pierwsze przypadki wścieklizny w 2021 r. wśród dzikich zwierząt fot. Adobe Stock

Pierwsze przypadki wścieklizny w 2021 r. wśród dzikich zwierząt

Napisał  Lut 03, 2021

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed przypadkami wścieklizny u dziko żyjących zwierząt. Obecnie, od początku tego roku, zostały potwierdzone trzy takie przypadki, jednak niewykluczone, że będzie ich więcej.

W województwie mazowieckim w powiecie otwockim stwierdzono dwa przypadki wścieklizny u lisów – jeden u padłego lisa w miejscowości Izabela, w gminie Wiązowna, drugi przypadek został wykryty u lisa poddanego eutanazji, odłowionego w miejscowości Kołbiel.

Z kolei na Podkarpaciu w miejscowości Starzawa Rybna, w gminie Stubno w powiecie przemyskim wścieklizna została stwierdzona u padłego żbika. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.

W związku z wystąpieniem przypadków wścieklizny, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj