13,2°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia

Wielkopolska: ASF w powiecie rawickim

Napisał  Lip 29, 2021

Na terenie powiatu rawickiego, w niewielkim gospodarstwie, potwierdzono dodatni wynik afrykańskiego pomoru świń. Dla okolicznych gospodarstw utrzymujących trzodę oznacza to duże utrudnienia w obrocie zwierzętami oraz niższe stawki skupu żywca.

Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie, w stadzie świń liczącym 26 sztuk, w miejscowości Gierłachowo w gminie Bojanowo. Jest to jedno z trzech gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody w tej miejscowości. Potwierdzenie wystąpienia wirusa skutkuje koniecznością ubicia i utylizacji wszystkich świń oraz odkażenia całego gospodarstwa. Wokół ogniska ASF zostaje wyznaczony obszar zapowietrzony o promieniu minimum 3 km oraz obszar zagrożony o promieniu minimum7 km.

Na tym terenie we wszystkich chlewniach obowiązywać będzie kwarantanna, która w zależności od rozwoju sytuacji może zostać rozszerzona. Obostrzenia dotyczyć będą powiatu rawickiego oraz części powiatów leszczyńskiego, gostyńskiego i górowskiego.

Na zwołanym przez Starostę Rawickiego Posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podjęto decyzję o intensyfikacji odstrzału sanitarnego dzika w tym rejonie i objęciu obserwacją pozostałych stad świń w Gierłachowie.

Niepokojący jest fakt, że powiat rawicki oraz ościenne powiaty są obszarami o dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej. Okoliczne gminy zostaną objęte strefą czerwoną, co będzie się wiązać z dużymi utrudnieniami w obrocie zwierzętami oraz niższymi stawkami skupu żywca.

(rzw) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj