fbpx
Wydrukuj tę stronę

Nowe ogniska ASF na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu

Napisał  Sie 03, 2021

Pojawiły się cztery nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach – dwa w województwie dolnośląskim oraz dwa w podkarpackim. Wszystkie gospodarstwa, w których pojawił wirus ASF to niewielkie gospodarstwa, utrzymujące od 10 do 33 świń.

Wirus ASF znów dał o sobie znać.

Cztery niewielkie gospodarstwa – dwa z Dolnego Śląska oraz dwa z Podkarpacia zostały zmuszone do likwidacji swoich stad. Wszystkie z odnotowanych ognisk są ogniskami pierwotnymi, a gospodarstwa położone na obszarach objętych regionalizacją. Łącznie od początku 2021 r. wystąpiło w Polsce 40 ognisk choroby ASF wśród świń.

W województwie dolnośląskim ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie położonym w miejscowości Karpie, w gminie Przemków (powiat polkowicki). Gospodarstwo utrzymywało 10 świń (9 tuczników, 1 locha). Drugie ognisko w tym województwie pojawiło się w miejscowości Sułów Wielki, w gminie Wąsosz (powiat górowski), gdzie w gospodarstwie znajdowały się 33 tuczniki.

W województwie podkarpackim ognisko ASF odnotowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń (15 tuczników, 4 warchlaki, 2 lochy), położonym w miejscowości Łączki Brzeskie, w gminie Przecław (powiat mielecki), oraz w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie (warchlaki, tuczniki, lochy), położonym w miejscowości Kobylnica Wołoska, w gminie Wielkie Oczy (powiat lubaczowski).

Stada, w których pojawił się wirus ASF zostały zlikwidowane, a wokół ognisk wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij: