fbpx

ASF szerzy się na Podkarpaciu. Kolejne małe gospodarstwa tracą trzodę

Napisał  Sie 06, 2021

Przybywa nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach w województwie podkarpackim. Świnie są wybijane w kolejnych małych gospodarstwach, które wirus ASF w ostatnim czasie szczególnie sobie upodobał.

Rolnicy z Podkarpacia utrzymujący trzodę chlewną nie mogą spać spokojnie. Wirus ASF przedostał się do ich województwa z Małopolski i opanowuje następne rejony. Jak pokazują kolejne przypadki, najbardziej narażone na wystąpienie choroby są małe gospodarstwa, utrzymujące do kilkudziesięciu świń.

W ostatnim tygodniu pojawiły się trzy pierwotne ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie podkarpackim – dwa w powiecie mieleckim (gmina Przecław) i jedno w powiecie lubaczowskim (gmina Wielkie Oczy). W dniu wczorajszym, tj. 6 sierpnia, główny lekarz weterynarii poinformował o pojawieniu się dwóch wtórnych ognisk ASF w powiecie mieleckim.

Obydwa ogniska zostały wyznaczone w gospodarstwach położonych w miejscowości Trzciana (gmina Czernin). W jednym z nich utrzymywano 67 świń (21 warchlaków, 31 tuczników, 8 loch, 7 prosiąt), w drugim - 44 świnie (17 warchlaków, 12 tuczników, 5 loch, 10 prosiąt).

Jak wskazują rolnicy, sytuacja w polskim rolnictwie z roku na rok jest coraz trudniejsza, a szerzący się ASF przyczynia się do upadku kolejnych małych gospodarstw. Resort rolnictwa uruchomił właśnie program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie, jednak rolnicy są zdania, że zarówno rozwiązania przewidziane w programie, jak i budżet nie są w stanie poprawić ich sytuacji. Proponowane instrumenty wsparcia nastawione są na doraźną pomoc, a w dalszym ciągu brakuje planu i skutecznego działania na pozbycie się ASF-u z Polski.

(rzw) Julianna Makowska-Pąk / Źródło: GIW

Udostępnij: