Arabia Saudyjska zawiesza zmiany w imporcie drobiu fot. Adobe Stock

Arabia Saudyjska zawiesza zmiany w imporcie drobiu

Napisał  Sie 26, 2021

Władze Arabii Saudyjskiej wstrzymały się od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących skrócenia okresu przydatności do spożycia mrożonych kurczaków do 3 miesięcy w porównaniu z poprzednim rocznym limitem – informuje agencja Reuters.

Według informacji pozyskanych przez Reutersa od największego eksportera kurczaków na świecie – brazylijskiej firmy BRF – saudyjskie władze postanowiły wycofać swoje zgłoszenie do Światowej Organizacji Handlu i zawiesić decyzję o zmianie standardów.

Arabia Saudyjska to potężny rynek zbytu dla brazylijskiego mięsa drobiowego na Bliskim Wschodzie. W maju tego roku jeden z kluczowych brazylijskich eksporterów drobiu halal na rynki arabskie – firma BRF – poinformowała, że nowe przepisy mogą odbić się negatywnie na działalności eksportowej na tym rynku w perspektywie krótkoterminowej i poważnie zakłócić handel w tym regionie. W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z głównych elementów planu saudyjskiego znanego jako „Wizja 2030”, czyli przyjętej polityki rozwoju, aby bezpiecznie przenieś gospodarkę Królestwa do ery postnaftowej poprzez inwestycje w innowacje, energię odnawialną, bezpieczeństwo żywnościowe oraz dywersyfikację gospodarczą. Pandemia przyczyniła się do wzmocnienia tych działań.

Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie. Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj