1/3

Dramat hodowców trwa: Osiem nowych ognisk ASF. Pierwsze w powiecie stalowowolskim na Podkarpaciu

Napisał  Sie 27, 2021

Afrykański pomór świń nie daje za wygraną – są kolejne ogniska w trzech województwach. Najgorsza sytuacja panuje w tej chwili na Podkarpaciu, gdzie nowych ognisk jest najwięcej, a ASF przedostał się do kolejnego powiatu.

W województwie podkarpackim zostało stwierdzone pierwsze ognisko ASF w powiecie stalowowolskim. Potwierdzono je w małym gospodarstwie położonym w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, w gminie Zaklików. Gospodarstwo utrzymywało 11 świń (1 locha, 6 tuczników, 4 warchlaków) i do tej pory znajdowało się na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

>>>Choroby trzody chlewnej - przyczyny, objawy i profilaktyka

Pozostałe ogniska ASF w województwie podkarpackim stwierdzone zostały w powiecie mieleckim i wszystkie są ogniskami wtórnymi:
- w miejscowości Wadowice Dolne - w gospodarstwie utrzymywano 134 świnie (12 loch, 34 prosiąt, 20 warchlaków, 68 tuczników),
- w miejscowości Dąbrówka Osuchowska (gmina Czermin) - gospodarstwo utrzymywało 15 świń (1 locha, 5 prosiąt, 9 tuczników),
- w miejscowości Breń Osuchowski (gmina Czermin) - gospodarstwo utrzymywało 25 świń (1 locha, 24 tuczników),
- w miejscowości Breń Osuchowski (gmina Czermin) - w gospodarstwie utrzymywano 34 świnie (2 lochy, 16 tuczników, 16 warchlaków).Ponadto odnotowano dwa pierwotne ogniska w województwie warmińsko-mazurskim oraz jedno w województwie dolnośląskim.

ASF na Warmii i Mazurach pojawił się w średniej wielkości gospodarstwach

Na Warmii i Mazurach wirus ASF został stwierdzony w gospodarstwach utrzymujących po kilkaset świń - w gospodarstwie, w którym utrzymywano 335 świń (25 loch, 75 tuczników, 100 prosiąt, 135 warchlaków), położonym w miejscowości Napromek, w gminie Iława (powiat iławski) oraz w gospodarstwie utrzymującym 476 świń (34 lochy, 250 tuczników, 85 prosiąt, 106 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Radomno, w gminie Nowe Miasto Lubawskie (powiat nowomiejski).

Ognisko ASF w województwie dolnośląskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 52 świnie (3 lochy, 24 tuczników, 22 prosiąt, 3 warchlaki), położonym w miejscowości Kędzie, w gminie Żmigród (powiat trzebnicki).

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj