Wścieklizna w dalszym ciągu groźna – kolejne przypadki wśród dzikich zwierząt na Mazowszu fot. Adobe Stock

Wścieklizna w dalszym ciągu groźna – kolejne przypadki wśród dzikich zwierząt na Mazowszu

Napisał  Paź 05, 2021

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech nowych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt w województwie mazowieckim. Łącznie od początku 2021 r. potwierdzonych zostało 61 przypadków z czego aż 59 na Mazowszu.

U lisów zostały stwierdzone cztery nowe przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim. Odnotowano je w powiecie otwockim i zwoleńskim:
- przypadek wścieklizny nr 2021/58 stwierdzono w miejscowości Józefów w gminie Józefów, (powiat otwocki) u lisa poddanego eutanazji;
- przypadek wścieklizny nr 2021/59 stwierdzono na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Karczew, w gminie Karczew (powiat otwocki) u lisa poddanego eutanazji;
- przypadek wścieklizny nr 2021/60 stwierdzono w miejscowości Stanisławów, w gminie Policzna, (powiat zwoleński) u padłego lisa;
- przypadek wścieklizny nr 2021/61 stwierdzono w miejscowości Józefów, w gminie Józefów, (powiat owocki) u lisa poddanego eutanazji.

Od początku 2021 r. na dzień 30 września br. stwierdzono w Polsce łącznie 61 przypadków wścieklizny, z czego 59 w województwie mazowieckim.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

mazowieckie

garwoliński

12

lisy (11) i jenot (1)

kozienicki

1

pies

miński

2

lisy

otwocki

31

lisy (30) i sarna (1)

radomski i m. Radom

7

lisy (6) i kot (1)

m. st. Warszawa

3

lisy

wołomiński

1

lis

zwoleński

2

lisy

SUMA

61

Przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Dodatkowo, w związku z licznymi przypadkami wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zaleca zaszczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj