fbpx

ASF – kolejne ogniska w stadach świń, w tym jedno w nowym województwie

Napisał  Paź 19, 2021

W ostatnich dniach na terenie Polski zostały stwierdzone trzy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Po raz pierwszy ognisko choroby pojawiło się w województwie świętokrzyskim w strefie niebieskiej.

To już 113 ognisk ASF w stadach świń od początku 2021 r. W ostatnich dniach nowe ogniska choroby wystąpiły w województwie warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz świętokrzyskim.

Na terenie województwa świętokrzyskiego ognisko ASF zostało potwierdzone w niewielkim gospodarstwie utrzymującym 51 świń (7 loch, 30 prosiąt, 13 tuczników, 1 knur). Gospodarstwo położone jest w miejscowości Czarzyzna, w gminie Łubnice (powiat staszowski) na obszarze objętym ograniczeniami I, czyli w strefie niebieskiej. Obszar ten sąsiaduje z obszarem objętym ograniczeniami III z powodu występowania ognisk ASF u świń w powiecie mieleckim w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF wystąpiło również w powiecie nowomiejskim województwa warmińsko-mazurskiego, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 92 świnie (4 lochy, 26 prosiąt, 11 warchlaków, 51 tuczników). Gospodarstwo położone jest w miejscowości Nowy Dwór Bratiański, w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Kolejne pierwotne ognisko ASF wyznaczono też w województwie wielkopolskim, w gospodarstwie położonym w miejscowości Tworzanki, w gminie Rydzyna (powiat leszczyński). W gospodarstwie utrzymywano 10 świń (3 lochy, 7 prosiąt).

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij: