fbpx
1/3

ASF: Kolejne ognisko – ponad setka świń do utylizacji!

Napisał  Gru 21, 2021

Po wczorajszym komunikacie o nowym ognisku ASF u świń, dziś Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym przypadku – już 124 w tym roku.

Jest to ognisko pierwotne Afrykańskiego Pomoru Świń o numerze 2021/124. Wyznaczono je 17 grudnia 2021 roku w gospodarstwie położonym w miejscowości Omule (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski, gmina Lubawa).

Teren na którym jest zlokalizowane gospodarstwo jest obszarem objętym ograniczeniami w związku w występowaniem ASF. Ognisko numer 124 stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy.

W gospodarstwie utrzymywano 117 świń (2 lochy, 20 prosiąt, 95 tuczników), które zgodnie z procedurami zostały zabite i zutylizowane, przeprowadzono też oczyszczanie i dezynfenkcję oraz wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony.

Niestety, hodowca dowaidujący sie o wirusie ASF w swojej chlewni wie, że wszystkie sztuki trzody chlewnej w jego gospodarstwie czeka wyrok, czyli uśmiercenie i utylizacja bez wyjątku wszystkich zwierząt. Nie da się w tej chwili stwierdzić, czy wirus ten pozostanie z nami na całe lata, czy też po prostu w pewnym momencie przestaną pojawiać się nowe ogniska choroby. Faktem jest, że tylko w 2021 roku uśmierconych i zutylizowanych z tego powodu zostało setki tysięcy zwierząt w grubo ponad stu polskich gospodarstwach

(rzw) jm / Źródło: GIW

Udostępnij:

6 komentarzy

 • antos
  Link do komentarza antos środa, 05 styczeń 2022 22:59

  kiedy wreszcie się skończa te wirusy , i czy to jest mozliwe w sumie

 • zdziś
  Link do komentarza zdziś wtorek, 21 grudzień 2021 13:35

  jak dziki wożą mysliwi na haku od samochodu całymi kilometrami to nie ma się co dziwić ze tego asfa nie idzie wytepic

 • seba
  Link do komentarza seba wtorek, 21 grudzień 2021 11:30

  czyli płot na granicy z białorusią stoi a ASF i tak jest to o co chodzi skad to się bierze

 • syliwa
  Link do komentarza syliwa wtorek, 21 grudzień 2021 11:23

  Jak myślicie czy zawsze już beda te wirusy z nami i beda 'regiulowac' rynek trzody w polsce ???

 • robson
  Link do komentarza robson wtorek, 21 grudzień 2021 11:22

  Dlaczego odrazu zabjać. nie mozna jakoś inaczej tego zalatwic, zbadac, testowac , odrazu takie straty rolnikowi robic trzeba ....

 • swiniarz
  Link do komentarza swiniarz wtorek, 21 grudzień 2021 11:20

  jak nie ptasia grypa to asf a jak nie asf to jakieś inne dziadostwo , kiedy się to skonczy wreszcie bo chlopy dluzej juz tak ni epojadą

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.