fbpx

Wścieklizna w Warszawie. Obowiązek szczepienia kotów

Napisał  Sty 11, 2022

W dniach od 23 do 30 grudnia 2021 roku na terytorium Polski stwierdzono 5 przypadków wścieklizny u zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wszystkie przypadki wykryto w województwie mazowieckim. Cztery z nich dotyczą lisów, a jeden psa.

Wszystkie przypadki stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 23 i 30 grudnia 2021 roku.

Niepokojący jest fakt, że coraz częściej odnotowywane są przypadki wścieklizny wśród zwierząt domowych, tj. psów i kotów. Przypominamy o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliznie u psów na terenie całego kraju oraz o wprowadzonym czasowo obowiązku szczepienia kotów w części Warszawy oraz w kilku powiatach województwa mazowieckiego.

Lista ostatnich stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt:
- 2021/109 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u odstrzelonego lisa w miejscowości Halinów (województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Halinów),
- 2021/110 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w miejscowości Kiczki Pierwsze ( gmina Cegłów, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/111 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u lisa poddanego eutanazji w Warszawie (dzielnia Rembertów),
- 2021/112 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/113 stwierdzony 30 grudnia 2021 roku w Kozienicach u psa poddanego eutanazji (województwo mazowieckie, powiat kozienicki, gmina Kozienice).

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 03.01.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

Mazowieckie

garwoliński

16

lisy (14), jenot (1) i kot (1)

kozienicki

3

psy (2) i lis (1)

miński

6

lisy (5) i kot (1)

otwocki

50

lisy (46), kuny (2), sarna

(1) i pies (1)

radomski i m. Radom

10

lisy (7) i koty (3)

m. st. Warszawa

18

lisy (15), jenot (1), sarna

(1) i kot (1)

wołomiński

2

lis i kot

zwoleński

4

lisy

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

świętokrzyskie

sandomierski

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

113

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Obowiązek szczepienia psów

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obowiązek szczepienia kotów

W związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny w 2021 r., na obszarze
zagrożonym wścieklizną w województwie mazowieckim został wprowadzony obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje:
- w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską;
- w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;
- powiat otwocki;
- powiat garwoliński;
- powiat kozienicki;
- powiat radomski;
- miasto Radom;- powiat zwoleński;
- powiat wołomiński.

Wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych wirusowych chorób odzwierzęcych, dlatego mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie u psów i kotów – informuje GIW.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: