fbpx

Wścieklizna w Warszawie. Obowiązek szczepienia kotów

Napisał  Sty 11, 2022

W dniach od 23 do 30 grudnia 2021 roku na terytorium Polski stwierdzono 5 przypadków wścieklizny u zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wszystkie przypadki wykryto w województwie mazowieckim. Cztery z nich dotyczą lisów, a jeden psa.

Wszystkie przypadki stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 23 i 30 grudnia 2021 roku.

Niepokojący jest fakt, że coraz częściej odnotowywane są przypadki wścieklizny wśród zwierząt domowych, tj. psów i kotów. Przypominamy o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliznie u psów na terenie całego kraju oraz o wprowadzonym czasowo obowiązku szczepienia kotów w części Warszawy oraz w kilku powiatach województwa mazowieckiego.

Lista ostatnich stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt:
- 2021/109 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u odstrzelonego lisa w miejscowości Halinów (województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Halinów),
- 2021/110 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w miejscowości Kiczki Pierwsze ( gmina Cegłów, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/111 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u lisa poddanego eutanazji w Warszawie (dzielnia Rembertów),
- 2021/112 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/113 stwierdzony 30 grudnia 2021 roku w Kozienicach u psa poddanego eutanazji (województwo mazowieckie, powiat kozienicki, gmina Kozienice).

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 03.01.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

Mazowieckie

garwoliński

16

lisy (14), jenot (1) i kot (1)

kozienicki

3

psy (2) i lis (1)

miński

6

lisy (5) i kot (1)

otwocki

50

lisy (46), kuny (2), sarna

(1) i pies (1)

radomski i m. Radom

10

lisy (7) i koty (3)

m. st. Warszawa

18

lisy (15), jenot (1), sarna

(1) i kot (1)

wołomiński

2

lis i kot

zwoleński

4

lisy

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

świętokrzyskie

sandomierski

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

113

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Obowiązek szczepienia psów

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obowiązek szczepienia kotów

W związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny w 2021 r., na obszarze
zagrożonym wścieklizną w województwie mazowieckim został wprowadzony obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje:
- w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską;
- w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;
- powiat otwocki;
- powiat garwoliński;
- powiat kozienicki;
- powiat radomski;
- miasto Radom;- powiat zwoleński;
- powiat wołomiński.

Wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych wirusowych chorób odzwierzęcych, dlatego mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie u psów i kotów – informuje GIW.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij:

2 komentarzy

  • ilona
    Link do komentarza ilona wtorek, 11 styczeń 2022 20:57

    MOIM Zdaniem to kociaki powinny być objęte obowiązkiem szczepien , one mogą roznosić mnóstwo chorób w tym właśnie wściekliznę

  • benek
    Link do komentarza benek wtorek, 11 styczeń 2022 20:55

    koty powinno sie szczepic tak samo jak psy, przezież on chodzą i wszędzie wejdą w każde miejsce w gospodarstwie czy to hala, stodoła i tp.

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.