fbpx
Pierwsze przypadki wścieklizny w 2022 roku fot. Adobe Stock

Pierwsze przypadki wścieklizny w 2022 roku

Napisał  Sty 29, 2022

Mamy pierwsze przypadki wystąpienia wścieklizny u dzikich zwierząt w Polsce w 2022 roku. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że są to przypadki stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 18-21 stycznia 2022 r.

Wszystkie z wymienionych poniżej przypadków stwierdzono u padłych lisów w województwie mazowieckim. Pięć z nich w samej Warszawie, po jednym przypadku w dzielnicach: Targówek, Wawer i Wesoła oraz dwa przypadki na Rembertowie.

Po jednym przypadku wścieklizny stwierdzono w miejscowościach Orońsko (powiat szydłowiecki, gmina Orońsko) oraz w Romanowie (powiat radomski, gmina Kowala).

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2022 r. (stan na 27.01.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

mazowieckie

radomski

1

lis

szydłowiecki

1

lis

m.st. Warszawa

5

lisy

SUMA

7

Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: