fbpx
Jak hodować króliki? fot. Adobe Stock

Jak hodować króliki?

Napisał  Lut 21, 2022

Hodowla królików w Polsce cieszy się sporą popularnością. Jednak tylko pozornie wydaje się ona prosta. Aby wyhodować zdrowe zwierzęta, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach związanych m.in. z żywieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak hodować króliki na mięso, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Mięso z królika

  2. Rasy królików

  3. Króliki – jak hodować je w króliczarni?

  4. Czym karmić króliki?

  5. Rozmnażanie królików

Mięso z królika

Królicze mięso należy do jednych z najzdrowszych. Polecane jest szczególnie alergikom oraz osobom dbającym o linię i borykającym się z chorobami układu krwionośnego. Ma ono bardzo mało tłuszczu i niską zawartość cholesterolu. Ponadto jest lekkostrawne i bogate w mikroelementy oraz witaminy. Występuje w nim m.in. cynk, kobalt, miedź i żelazo, czyli związki mineralne zapobiegające wielu chorobom skóry i anemii. Mięso z królika bogate jest również w witaminy z grupy B, regulujące metabolizm i pozytywnie wpływające na układ nerwowy. Polecane jest ono dla niemowląt, gdyż jest lekkostrawne i mało alergizujące.

Rasy królików

Rasy królików dzieli się na: wełniste, futerkowe, mięsno-futerkowe oraz mięsne. Zwierzęta te dzieli się także pod względem wielkości na:
- duże (powyżej 5,5 kg) – Barany Francuskie, Belgijskie Olbrzymy Białe i Szare czy Olbrzymy Srokacze;
- średnie (od 3,5 kg do 5,5 kg) – Francuskie Srebrzyste, Sznycle Wielkie czy Niebieskie Wiedeńskie;
- małe (poniżej 3,5 kg) – króliki Podpalane czy Holenderskie.

Wybierając króliki na mięso, najlepiej postawić na gatunki średnie. Zwierzęta te są bardziej plenne i znacznie szybciej dojrzewają. Ich ubojowa masa ciała wynosi ok. 3 kg. Zwykle osiągają ją w przeciągu 3-4 miesięcy w zależności od intensywności karmienia.

Króliki – jak hodować je w króliczarni?

Aby zapewnić królikom odpowiedni rozwój, trzeba zagwarantować im nie tylko odpowiednie żywienie, ale również pomieszczenie. Budując lub kupując króliczarnię, trzeba zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Powinna ona zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie dwutlenek węgla wydychany przez zwierzęta, a także amony i siarkowodór z odchodów uniemożliwią królikom oddychanie. Należy również pamiętać, że w króliczarni nie może być przeciągów, gdyż mogą one bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Istotne jest również zadbanie o odpowiedni dopływ światła. Najlepiej, aby było ono delikatnie przyćmione – króliki w takim świetle są znacznie spokojniejsze.

Hodując te zwierzęta, należy również pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej temperatury. Doskonale radzą sobie z chłodem, jednak bardzo źle znoszą upały. Przegrzanie prowadzi u królików do podrażnienia dróg oddechowych. Najlepiej utrzymać w króliczarni temperaturę 18 stopni Celsjusza. W przypadku silnych mrozów należy umieścić tami dużą ilość suchej ściółki i obłożyć klatkę słomianymi matami lub innymi materiałami izolacyjnymi.

Kupując lub budując króliczarnię, należy również pamiętać, że jej konstrukcja musi umożliwić utrzymanie w niej czystości. Dzięki temu zabezpieczymy zwierzęta przed różnorodnymi chorobami. Najlepiej wybrać króliczarnię z podwójną podłogą, która zapewnia skuteczny odpływ moczu. Podłoże powinno być delikatnie pochylone i szczelne.

Czym karmić króliki?

Zazwyczaj króliki karmi się świeżymi paszami zielonymi zwanymi zielonkami. Można podawać je zwierzętom przez znaczną część roku. W zimie warto sięgać po dobre kiszonki oraz pasze okopowe. Przez cały rok należy serwować królikom również nieco suchych pasz objętościowych, takich jak siano czy suche gałązki. Tego typu pokarmy pozytywnie wpływają na trawienie u zwierząt. Latem warto podawać królikom świeże owoce, warzywa, liście drzew, trawy i chwasty. Należy jednak zwrócić uwagę, czy poszczególne rośliny nie mają właściwości trujących. Szczególnie zaleca się unikania bielunia, lulka, jaskółczego ziela, psianki czarnej, jaskrów, maków oraz kąkoli. Należy również zachować umiar w podawaniu królikom niektórych odmian warzyw m.in. cebuli, sałaty i czosnku. Ziemniaki wolno serwować wyłącznie po ugotowaniu.

Rozmnażanie królików

Króliki dużych ras osiągają dojrzałość płciową w wieku od 6 do 8 miesięcy, natomiast zwierzęta ras średnich i małych w wieku 4–6 miesięcy. Użytkowanie rozpłodowe samic wynosi od 1,5 roku do 3 lat, natomiast u samców – 3–4 lata. Króliki zaliczają się do zwierząt poliestralnych sezonowo – mogą mieć wiele cykli płciowych. Ich ruja trwa 13–35 h. Są najmniej aktywne rozrodczo w okresie jesiennym, a najbardziej w porze wiosenno-letniej. Przed rozmnażaniem należy przygotować kartę kryć tak, aby nie rozmnażać zwierząt w bliskim pokrewieństwie. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z porodem, wady genetyczne i niska żywotność miotu.

Ciąża u królików trwa ok. 32 dni. Porody odbywają się nocą i zazwyczaj trwają 20–30 minut. Liczebność miotu najczęściej wynosi od 6 do 12 sztuk. Króliki po urodzeniu są głuche, ślepe i ważą 50–80 g. Powinny zostać one przy matce przez 5–7 tygodni. Zdarza się jednak, że samica odrzuca część swojego potomstwa. Wtedy powinien zareagować hodowca, aby utrzymać maluchy przy życiu.

(rzw)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!