fbpx
Choroba Mareka u kur - jak rozpoznać i leczyć? fot. Adobe Stock

Choroba Mareka u kur - jak rozpoznać i leczyć?

Napisał  Mar 03, 2022

Hodowla zwierząt jest dla każdego rolnika sporym wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, nie tylko związanymi z pielęgnacją, ale także z regularnymi wizytami weterynarza i reagowaniem w przypadku wystąpienia niepokojącym objawów. Ich bagatelizowanie może doprowadzić zarówno do śmierci jednego zwierzęcia, jak i całego stada.

 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych schorzeń jest znana już od bardzo dawna choroba Mareka u drobiu. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Tego dowiesz się, czytając dalszą część naszego artykułu.

Choroba Mareka u kur – czym jest?

Choroba Mareka jest występującym u kur wirusowym schorzeniem, które zostało opisane już w 1907 roku. Zajął się tym węgierski uczony Joseph Mareka nazywając ją Polyneuritis. Dolegliwość scharakteryzowana została jako porażenna choroba zarówno skrzydeł, jak i nóg. W kolejnych latach jej występowanie notowane było sporadycznie, a jej nasilenie przypadło na lata 60. XX wieku. W trakcie przebiegu choroby Mareka zauważano wtenczas również obecność zmian nowotworowych. W tym okresie niezwykle często schorzenie było utożsamiane z białaczką ptasią, a dopiero z czasem zostało wyodrębnione jako zupełnie inna choroba.

Choroba Mareka u kur – objawy

Przyczyną tego groźnego dla drobiu schorzenia jest wirus z rodzaju Herpesvirus. Choroba Mareka ma bardzo charakterystyczny przebieg i objawia się porażeniem nóg oraz skrzydeł, a nawet ogona u ptaków. Często podczas jej postępowania możemy zauważyć spadek masy ciała u kur, a także wyniszczenie organizmu. Dlatego, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zdiagnozowania zainfekowanego osobnika i w razie możliwości odseparowania go.

Choroba Mareka – leczenie i zapobieganie

W sytuacji zainfekowania chorobą Mareka nie mamy niestety możliwości jej wyleczenia, natomiast możemy jej zapobiegać poprzez odpowiednio wczesne szczepienie drobiu. Szczepienia odbywają się już w przypadku jednodniowych piskląt, dzięki czemu możliwe jest przeciwdziałanie rozwojowi wirusa. Musimy jednak pamiętać, że szczepienie nie będzie równoznaczne z uchronieniem drobiu przed zakażeniem, aczkolwiek zapobiegnie rozwojowi zmian nowotworowych. Ważną informacją, o której powinniśmy pamiętać, jest także fakt, że odporność poszczepienna pojawia się dopiero po 7, a nawet 10 dniach od przyjęcia przez pisklę dawki. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu skutecznych czynności wspomagających zapobieganie chorobie Mareka, warto, abyśmy przestrzegali zasad profilaktyki nieswoistej związanej z separowaniem piskląt od zjadliwego zarazka terenowego.

Mareka u kur – opis choroby

Choroba Mareka u drobiu to schorzenie nowotworowe, które jako pierwsze było zwalczane poprzez wykonywanie profilaktycznych szczepień. Jednak musimy być także przygotowani na to, że szczepionki nie zawsze działają, a wirus się na nie z czasem uodparnia, co jest powodem śmierci kur na całym świecie. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć objawy kliniczne u pojedynczych sztuk, co przekłada się na zwiększenie śmiertelności wśród stada. Kolejnym problemem, z którym musimy borykać się w momencie wystąpienia choroby Mareka, jest jej wysoka zaraźliwość, przez którą w szybkim czasie dochodzi do zainfekowania niemal wszystkich ptaków. Wirus może przetrwać w kurniku przez długi czas, doprowadzając do zarażenia drobiu i w efekcie rychłej śmierci ptaków.

Szczepionki mogą ograniczyć działanie wirusa, jednak nie są w stanie go całkowicie unieszkodliwić, przez co nie możemy liczyć na ich 100% skuteczność. Siewstwo występuje już po około 5 dniach i infekuje ptaka na zawsze, bez możliwości wyleczenia. W dużych gospodarstwach, które hodują pokaźne stada drobiu, rozsiewanie wirusa następuje niezwykle łatwo. Pisklęta zarażają się poprzez drogę oddechową, a z krwi wirus przedostaje się do narządów limfatycznych, takich jak grasica czy bursa Fabrycjusza, a także śledziona. Narządy te odpowiadają za ochronę organizmu przed działaniem czynników patogennych. W wyniku zarażenia chorobą i w efekcie ich niewydolności ptak umiera.

(rzw)

Udostępnij: