fbpx
Cztery nowe przypadki wścieklizny na terytorium Polski fot. Adobe Stock

Cztery nowe przypadki wścieklizny na terytorium Polski

Napisał  Mar 08, 2022

Dziewiętnaście przypadków wścieklizny u zwierząt na terytorium Polski to dotychczasowy tegoroczny bilans. Cztery nowe przypadki stwierdzono u trzech padłych lisów oraz u psa, który nie został wcześniej zaszczepiony zgodnie z obowiązującą procedurą.

O wysttąpieniu nowych przypadków o numerach porządkowych od 16 do 19 poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Stwierdzonych je na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie.

Przypadek wścieklizny nr 2022/16 został stwierdzony 17.02.2022 w miejscowości Dęblin, gmina Dęblin, powiat rycki, województwo lubelskie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/17 został stwierdzony 02.03.2022 w miejscowości Dęblin, gmina Dęblin, powiat rycki, województwo lubelskie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/18 został stwierdzony 01.03.2022 w miejscowości Karczew, gmina Karczew, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego psa. Jest to drugi przypadek u zwierzęcia domowego w bieżącym roku. Zwierzę nie było szczepione przeciwko wściekliźnie.

Przypadek wścieklizny nr 2022/19 został stwierdzony 01.03.2022 w miejscowości Glinianka, gmina Wiązowna, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 06.03.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

miński

1

lis

otwocki

4

lisy (3) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

6

lisy

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

1

lis

SUMA

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

(rzw) kp / Źródło: GIW

Udostępnij: