fbpx
Ochwat u konia - jak go leczyć? fot. Adobe Stock

Ochwat u konia - jak go leczyć?

Napisał  Mar 22, 2022

Ochwat jest jedną z najczęściej występujących chorób u koni i może mieć wpływ na cały organizm zwierzęcia. Jest to niezwykle groźne schorzenie, które w najcięższych przypadkach kończy się śmiercią. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać ochwat u konia i jak przebiega jego leczenie, żeby móc odpowiednio wcześnie reagować.

W wyniku tego możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków prowadzących do pomocy choremu zwierzęciu.

Co to ochwat u konia?

Ochwat u konia jest chorobą całego organizmu przejawiającą się zmianami w obrębie kopyt. To ostre zapalenie tworzywa kopytowego okrywającego kość kopytową. Niezwykle istotne jest szybkie podjęcie konkretnych działań, ponieważ rozwijający się stan zapalny w szybkim tempie zmienia strukturę kopyta – może powodować trwałe uszkodzenia. Powinniśmy mieć na uwadze, że atakowanie przez chorobę kopyt nie oznacza, że ochwat nie jest schorzeniem dotyczącym całego organizmu. W wyniku powstawania choroby dochodzi do zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych, co przyczynia się do istotnych zmian w mięśniach, ale również w układzie sercowo-naczyniowym, moczowym oraz pokarmowym. Taka sytuacja może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jakimi są niedotlenienie oraz niedokrwienie tworzywa kopytowego, a w następstwie – martwica tkanek. Ochwat powoduje gromadzenie się wewnątrz puszki kopytowej płynu podnoszącego w niej ciśnienie, co powoduje silny ból u zwierzęcia.

Jak wygląda ochwat u konia - jak go rozpoznać?

Pierwsze objawy choroby uzależnione są od stopnia jej zaawansowania. Często w wyniku zapalenia dochodzi do zniekształcenia puszki kopytowej, co możemy łatwo zauważyć. W sytuacji chronicznej postaci ochwatu dochodzi do widocznego wybrzuszenia podeszwy kopyt, a także złuszczania się ich wewnętrznej części. W przypadku, w którym choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może nawet dojść do rozwarstwienia się puszki kopytowej. Objawem wskazującym na pogorszenie się stanu zdrowia naszego zwierzęcia jest również znaczne podwyższenie temperatury w obrębie kopyt.

Niebezpieczny i bolesny ochwat u konia – objawy

Bardzo często ochwat dotyczy przednich nóg zwierzęcia, a do najpopularniejszych jego objawów możemy przede wszystkim zaliczyć zwiększoną temperaturę nóg, a także bolesne oraz wrażliwe na każdy dotyk kopyta. Ochwat łatwo również rozpoznać po charakterystycznej postawie konia, który wysuwa do przodu przednie nogi i staje na tak zwanych piętkach. W wyniku tego zwierzę przenosi ciężar na tylne kończyny, odciążając w ten sposób przednie. Jest to łatwo zauważalny symptom, ponieważ zwierzę wygląda, jakby siedziało na zadzie. Ponadto do pozostałych objawów schorzenia możemy zaliczyć kłopoty z poruszaniem się, a także wyraźnie widoczny obrzęk koronki.

Ochwat u konia – pierwsza pomoc

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, zauważywszy niepokojące objawy u naszego zwierzęcia, jest natychmiastowe wezwanie lekarza weterynarii. Specjalista po zbadaniu konia postawi diagnozę oraz podejmie się jego leczenia. Ważnym działaniem przed przybyciem lekarza jest całkowite zrezygnowanie z podawania paszy treściwej oraz długotrwałe chłodzenie kopyt aż do jego przyjazdu. Pomoże to w złagodzeniu występującego u konia bólu oraz znacznie spowolni wzrost ciśnienia w puszce kopytowej.

Ochwat u konia – leczenie

Zastanawiając się nad tym, jak leczyć ochwat u konia, na myśl przychodzi zazwyczaj niewiele rozwiązań, dlatego najważniejszym elementem jest skonsultowanie się ze specjalistą. Tylko tak możemy w skuteczny sposób doprowadzić do wyleczenia zwierzęcia. Lekarz weterynarii przeprowadzi wszelkie potrzebne badania i po dokonaniu diagnostyki poznamy przyczynę choroby. Najczęstszymi powodami zachorowania są niewłaściwa dieta lub czynniki mechaniczne, jednak, aby je odpowiednio rozpoznać, niezbędna jest wizyta zaufanego lekarza weterynarii.

Oprócz regularnego schładzania nóg niezwykle istotne jest prawidłowo dobrane leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu zwierzęciu środków przeciwzapalnych, które doprowadzą do stopniowej eliminacji choroby. Niebagatelne znaczenie w leczeniu ochwatu mają również wizyty kowala, który w profesjonalny sposób zajmie się struganiem kopyt oraz zastosuje prawidłowo wyprofilowane podkowy korekcyjne.

Ochwat u konia – profilaktyka przede wszystkim

Kluczem do skutecznej profilaktyki jest dbanie o odpowiednią dietę naszych koni. Przede wszystkim powinniśmy im zapewnić prawidłową ilość składników odżywczych dopasowanych do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. W ten sposób koń będzie mógł rozwijać się prawidłowo, a także zyska energię. Właściwie zbilansowana dieta nie obciąży w nadmierny sposób gospodarki węglowodanowej oraz przemian metabolicznych u konia. Zbyt duże ilości cukrów prostych mogą przyczynić się do wielu uciążliwych i trudnych do wyleczenia schorzeń, dlatego warto, abyśmy ograniczyli je w podawanych zwierzęciu pokarmach. Powinniśmy zadbać również o ograniczenie skrobi w diecie, ponieważ jej nadmiar prowadzi do występowania kolki, a nawet rozwoju omawianego w powyższym artykule ochwatu.

(rzw) 

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!