fbpx
Mazowieckie: Kolejne dwa przypadki wścieklizny fot. Adobe Stock

Mazowieckie: Kolejne dwa przypadki wścieklizny

Napisał  Mar 23, 2022

Od począku 2022 roku cyklicznie pojawiają się kolejne przypadki wścieklizny zarówno u zwierząt dzikich jak i domowych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformowała w komunikacie prasowym o kolejnych dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt, są to przypadki o numerze 20 i 21 w 2022 r.. Stwierdzono je u lisów, na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwszy z przypadków wścieklizny nr 2022/20 stwierdzono u padłego lisa 10 marca 2022 roku w miejscowości Nowa Pogorzel (województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Siennica).

Drugi z opisywanych przypadków wścieklizny nr 2022/21 został stwierdzony u poddanego eutanazji dzika 10 marca 2022 roku w miejscowości Warszawa-Białołęka (województwo mazowieckie, powiat m.st. Warszawa, gmina Warszawa).

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: