fbpx
Króliki hodowlane - najpopularniejsze rasy fot. Adobe Stock

Króliki hodowlane - najpopularniejsze rasy

Napisał  Mar 27, 2022

Kultura spożycia mięsa króliczego pośrednio uzależniona jest od tradycji, choć nie jest to regułą. Również w Polsce coraz częściej na talerzu gości mięso z królika, mimo że nie wynika to akurat z niej. Walory smakowe powodują jednak, że zapotrzebowanie na ten produkt jest coraz większe, a co za tym idzie – hodowla królików staje się bardziej opłacalna. Zwierzęta te hoduje się na mięso lub futro.

Aby hodowla przynosiła planowane zyski, konieczny jest wybór odpowiednich ras królików hodowlanych. Dzięki temu praca włożona w utrzymywanie dorosłych osobników nie pójdzie na marne.

Króliki hodowlane – rasy a udomowienie królika

Króliki pod pewnymi względami podobne są do gryzoni, choć od tych zwierząt odróżnia je kilka cech anatomicznych, przede wszystkim charakterystyczny system trawienny. Każdy pokarm trawią one dwukrotnie, co pozwala im poradzić sobie z trawą czy innymi roślinami. Potencjał królików został zauważony już w przeszłości – historia hodowli sięga dużo dalej niż do czasów współczesnych.

Już w starożytności można było mówić o pewnym rodzaju królików hodowlanych. Rasy o konkretnych cechach pojawiły się na drodze późniejszej hodowli selektywnej, której zapoczątkowanie przypisuje się przede wszystkim mnichom. Zarówno w starożytności, jak i w wiekach następnych główną motywacją do utrzymywania tych zwierząt było przede wszystkim pozyskiwanie ich mięsa. Delikatne i pożywne szybko zdobywało coraz większą popularność, co dodatkowo napędzało rynek.

Hodowle w zamknięciu skłaniały do wzmożonej selekcji – jedynie niektóre gatunki dawały najlepsze rezultaty przy takim samym zaangażowaniu. Już wcześniej pierwsi hodowcy zaczęli zastanawiać się, jaka rasa królików jest najlepsza do hodowli. Całe wieki później, już współcześnie, osoby hodujące króliki na mięso również mogą zadawać sobie podobne pytanie. Odpowiedź będzie dzisiaj jednak dużo prostsza – nie jest konieczne sprawdzanie efektywności hodowli danej rasy metodą prób i błędów, decydując się na utrzymywanie poszczególnych typów królików hodowlanych. Rasy tych zwierząt są dzisiaj dobrze znane i szczegółowo opisane, dzięki czemu odpowiedni zbiór wiadomości pozwala na właściwe dobranie danej rasy do celu hodowli.

Jakie są rasy królików najlepsze do hodowli?

Aby hodowla była jak najbardziej opłacalna, konieczne jest uprzednie zaplanowanie, jak będzie ona wyglądać. Nie wystarczy jedynie odpowiednie miejsce chowu, warunki oraz pożywienie. Kluczowy jest dobór odpowiedniej rasy królików hodowlanych. Tylko osobniki dobrze dobranej odmiany przybiorą na masie ciała szybko, dzięki czemu cel hodowli zostanie osiągnięty. Na szczęście obecnie hodowcy nie muszą już uczyć się wyłącznie na własnych błędach – wystarczy skorzystać z naszego przeglądu najpopularniejszych propozycji, aby dowiedzieć się, jaka rasa królików jest najlepsza do hodowli.

Rasa nowozelandzka biała

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych ras królików hodowlanych, która zdobyła już ogromną popularność wśród wielu hodowców. Jest to bezpośrednio spowodowane wysoką opłacalnością hodowli tych królików, ponieważ daje ona świetne rezultaty, jeśli chodzi o pozyskiwanie mięsa. Historia tej rasy rozpoczęła się w USA, a dokładniej w samej Kalifornii. Na wzrost jej popularności wcale nie trzeba było długo czekać - hodowcy szybko zauważyli, jak opłacalny jest chów królików tej rasy. Najbardziej rozpoznawalną cechą królików rasy nowozelandzkiej białej jest ich albinizm. Jednak tym, co ma największe znaczenie z perspektywy hodowli na mięso, pozostaje umięśniona budowa ciała. Doskonale sprawdza się w kombinacjach z innymi rasami królików hodowlanych. Zastanawiając się więc, jakie są rasy królików i którą z nich warto wybrać do swojej hodowli, nie można zapomnieć o tej propozycji. Jest to z pewnością jedna z najbardziej rozpowszechnionych ras królików hodowlanych na świecie.

Rasa belgijski olbrzym

Jak sama nazwa wskazuje, przedstawiciele tej rasy należą do dużej odmiany. Dlatego też będą doskonałym wyborem dla wszystkich hodowców. Ta rasa królika hodowlanego zdobyła duże uznanie oraz popularność szczególnie w Polsce, dokąd została sprowadzona prosto z Belgii. Zwierzęta te mogą różnić się pod względem koloru futra, jednak zdecydowanie najczęściej spotykaną odmianą jest barwa szarobrązowa. Długi tułów zapewnia doskonały przyrost masy mięśniowej – królik rasy belgijski olbrzym może osiągnąć wagę do 10 kg już po ukończeniu 12 miesiąca życia. Hodowcy, zastanawiając się, jakie są rasy królików sprawdzające się w hodowli, z pewnością nie mogą zapomnieć o tej propozycji, która jest w stanie przynieść spory zysk.

Rasa kalifornijska

Z popularnym amerykańskim miastem jest związana kolejna rasa królików hodowlanych, czyli kalifornijska. Jest ona hodowana na mięso, ale też na futro, głównie z uwagi na jego intrygującą, czerwoną barwę futra. Ich najlepszą cechą, jeśli chodzi o hodowlę, jest zdecydowanie szybkie tempo wzrostu – masę ciała ponad 2 kg uzyskują już po około 90 dniach. Zastanawiając się więc, jaka rasa królików jest najlepsza do hodowli, warto skłonić się także ku tej odmianie.

(rzw)

Udostępnij: