fbpx
Wydrukuj tę stronę
Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu fot. Adobe Stock

Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu

Napisał  Kwi 01, 2022

Tym razem komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczy stwierdzenia dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt w 2022 roku, stwierdzonych u padłych zwierząt z województwa mazowieckiego.

O wykryciu przypadków o numerze porządkowym 22 i 23 w tym roku, poinformowała Główny Lekarz Weterynarii. Zostały one stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Przypadek wścieklizny nr 2022/22 został stwierdzony 18.03.2022 w miejscowości Halinów, gmina Halinów, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego kota.

Przypadek wścieklizny nr 2022/23 został stwierdzony 18.03.2022 w miejscowości Warszawa-Wawer, gmina Warszawa, powiat m.st. Warszawa, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 29.03.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

miński

3

Lisy (2) i kot (1)

otwocki

4

lisy (3) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

8

lisy

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

1

lis

SUMA

23

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij:

1 komentarz