fbpx
Szczepienia przeciwko ptasiej grypie w USA? fot. Adobe Stock

Szczepienia przeciwko ptasiej grypie w USA?

Napisał  Kwi 19, 2022

Możliwości stosowania szczepinek jako jedno z narzędzi walki z wirusem grypy ptaków w produkcji drobiarskiej analizuje Amerykański Departament Rolnictwa (USDA).

Szczepienia przeciwko HPAI mają zarówno zwoelnników jak i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że ta opcja pozwoliłaby na ograniczenie strat w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski.

Natomiast w opinii przeciwników, zastosowanie szczepionek może wywołać zamieszanie w handlu zagranicznym oraz podniosłoby koszty hodowli drobiu, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym.

- Chodzi o ryzyko wprowadzenia przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych – informuje w komunikacie prasowym Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Potencjał szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, jest obecnie badany przez ekspertów USDA.

Opracowanie takiej szczepionki, według amerykanów, może zająć co najmniej dziewięć miesięcy i z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe. Jest też prowadzona w tej sprawie współpraca międzynarodowa innych krajów ze Stanami Zjednoczonymi.

(rzw)

Udostępnij:

Skomentuj