fbpx
Kolejne przypadki wścieklizny w Świętokrzyskiem i Mazowieckiem fot. Adobe Stock

Kolejne przypadki wścieklizny w Świętokrzyskiem i Mazowieckiem

Napisał  Maj 03, 2022

Dotychczas w 2022 roku w Polsce stwierdzono 27 przypadków wścieklizny, z czego dwa ostatnie pod koniec kwietnia. Jeden z nich w województwie świętokrzyskim, a drugi w Mazowieckiem. Informację przekazał w komunikacie prasowym Główny Lekarz Weterynarii.

Oba przypadki wścieklizny zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach.

Przypadek z województwa świętokrzyskiego o numerze porządkowym 227/22 stwierdzono u padłego lisa w dniu 22 kwietnia 2022 roku w miejscowości (powiat skarżyski, gmina Bliżyn).

Przypadek z województwa mazowieckiego o numerze porządkowym 226/22 został stwierdzony również u padłego lisa w dniu 22 kwietnia 2022 roku w miejscowości Emilianów (powiat gostyniński, gmina Emilianów).

Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 28.04.2022 r.).

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

gostyniński

2

lisy

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

4

lisy (3) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

9

lisy

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

27

Wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Wszyscy posiadacze psów zobowiązani są do zaszczepienia tych zwierząt przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów, bowiem na obszarach występowania choroby pojawiają się przypadki również u tych zwierząt.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj