fbpx
W 2022 roku stwierdzono już 31 przypadków wścieklizny zarówno u zwierząt dzikich, jak i domowych, takich jak psy i koty. fot. Adobe Stock

Wścieklizna: Kolejne przypadki na terenie Polski

Napisał  Maj 31, 2022

Województwo mazowieckie to region, gdzie od wielu miesięcy odnotowywane są kolejne przypadki wścieklizny zarówno u zwierząt dzikich jak i domowych, w tym kotów i psów. Wprowadzono nawet obowiązek szczepienia przeciwko wściekliżnie kotów. Wcześniej ten obowiązek dotyczył wyłącznie psów.

O wystąpieniu kolejnych dwóch przypadków wścieklizny (nr 30-31 w 2022 r.) u lisów poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Stwierdzono je na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwszy z opisywanych przypadków o numerze 2022/30 stwierdzono 19 maja 2022 roku w miejscowości Sobienie Biskupie, gmina Sobienie Jeziory, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Drugi z opisywanych przypadków o numerze 2022/31 również stwierdzono 19 maja 2022 roku w miejscowości Józefów, gmina Józefów, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 25.05.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

gostyniński

2

lisy

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

6

lisy (5) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

9

lisy

węgrowski

1

borsuk

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

2

lisy

skarżyski

1

lis

SUMA

31

Wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: