fbpx

Czy ASF będzie ponownie siać spustoszenie w polskiej hodowli trzody?

Napisał  Cze 10, 2022

Informacja kolejnym w niewielkim odstępie czasu i drugim w tym roku stwierdzonym ognisku afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym niemal sto świń może się okazać bardzo złym zwiastunem dla hodowców trzody mających nadzieję na normalizację sytuacji.

W ostatnich tygodniach ceny co prawda bardzo lekko odbiły w górę ale rolnikom, którzy liczyli na choćby częściowe odbicie strat może przeszkodzić ponowne pojawienie się ASF w polskiej hodowli trzody chlewnej, czego konsekwencją może być wprowadzenie regionalizacji i powrót obostrzeń – zarówno wewnątrzwspólnotowych, jak i tych nakładanych przez poszczególne kraje – również spoza UE.

Tymczasem Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu drugiego ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r. Podobnie jak pierwsze sprzed kilku dni, nowe ognisko ASF nr 2022/2 wyznaczono 7 czerwca 2022 r. w Wielkopolsce. ASF pojawił się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń (10 loch, 27 prosiąt, 51 tuczników), położonym w miejscowości Bieżyń, w gminie Krzywiń, powiat kościański, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) pp / Źródło: GIW

Udostępnij: