fbpx

Ubój świń w Niemczech spadł o 9% od początku 2022 roku

Napisał  Cze 30, 2022

Przez ostatnie lata handel wieprzowiną w Niemczech został utrudniony przez epidemię ASF u dzików i świń domowych, a miesięczna produkcja wieprzowiny spadła z ponad 150 000 do 125 000 ton – informuje portal euromeatnews.com

Ze względu na ograniczoną podaż na rynku ceny w ciągu ostatnich tygodni pozostaja na ustabilizowanym poziomie. Problemem jest też spadek pogłowia świń w Niemczech, który od początku roku przybrał stały charakter.

Z kolei dane Komisji Europejskiej wskazują, że ubój trzody chlewnej w Niemczech w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 roku spadł 790 000 sztuk rok do roku co daje aż 9-procentowy spadek i aktualnie 7,9 mln sztuk.

Powyższe dane oznaczają zatem, że całkowita produkcja spadła o 11% do poziomu 755 000 ton. Prognozy nie są optymistyczne dla niemieckiego rynku trzody, bowiem przewiduje się, że ten trend utrzyma się do końca 2022 roku. Powód zapaści w Niemczech oraz innych krajów regionu, również w Polsce nizmiennie jest ten sam, to występowanie Afrykańskiego Pomoru Świń ASF oraz bardzo niska rentowność tego sektora rolnictwa.

Instytut Freidricha-Loefflera przekazał, że w ciągu ostatniego miesiąca ASF pojawił się w kilku niemieckich stadach świń, głównie na obszarach wzdłuż granicy z Polską, gdzie w czerwcu również wykryto kilka ognisk ASF w zachodniej części kraju.

Jednak ASF został wykrytu również i potwierdzony 26 maja w małym gospodarstwie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, graniczącym z Francją i Szwajcarią.

- Analitycy niemieckiego rynku mięsa AMI donoszą, że w perspektywie krótkoterminowej nadwyżka świń do uboju nadal spada, a rynek jest obecnie bardziej zrównoważony. Jednak pewne różnice w dostawach występują regionalnie – powiedziała Hannah Clarke, analityk żywego inwentarza dla AHDB.

(rzw) kp / Źródło: euromeatnews, AHDB, Polsus

Udostępnij:

Skomentuj