fbpx
 Pasza świń musi być bogata w białko, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz umożliwić osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych. fot. Adobe Stock / materiał partnera

Białko w żywieniu świń. Zbilansowany skład paszy a wyniki produkcyjne

Napisał  Lip 04, 2022

Białko jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla świń. Ma ono wpływ na rozwój i funkcjonowanie organizmu, a także na wyniki produkcyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Pasza świń musi być bogata w białko, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz umożliwić osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych. Białko jest bowiem budulcem tkanek i komórek, a także źródłem energii. Ponadto białka są prekursorami hormonów i enzymów, które regulują przebieg wielu procesów metabolicznych. Z tego powodu prawidłowa ilość i jakość białka w diecie świń ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i dobrostanu.

Składniki paszy dla świń

Świnie są wszystkożerne. Najważniejsze jest, aby ich dieta była bogata w białko i tłuszcz, które są niezbędne do utrzymania ich ciał i tkanek. Ponadto świnie muszą spożywać dużo witamin i minerałów, a także składników odżywczych, które pomagają im w utrzymaniu zdrowego apetytu i metabolizmu.

Większość pasz dla świń zawiera mieszanki zbożowe, jak pszenica lub owies, które są bogate w białko i witaminy. Można też dodać trochę śruty lub karmy zbożowej, które są bogate w węglowodany i błonnik. Dodatki, takie jak siano lub owies, mogą być również dobre dla świń, ponieważ dostarczają one dodatkowych witamin i minerałów.

Twoją uwagę powinno także zwrócić białko ziemniaczane, jak np.: https://foodcom.pl/products/bialko-ziemniaczane/, które doskonale sprawdza się jako dodatek do paszy dla świń. 

Rola białka w paszy

Białko jest niezbędnym składnikiem paszy dla świń. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie wzrostu i rozwoju zwierząt. Ponadto białko pomaga utrzymać zdrowe kości, mięśnie i skórę. Jest także ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz oddechowego.

Precyzyjne bilansowanie białka

Porcje białka w diecie świń muszą być precyzyjnie dozowane, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie tych zwierząt. Nadmiar białka może prowadzić do otyłości, a niedobór może powodować problemy zdrowotne, takie jak anemia. Białko jest niezbędne dla wielu funkcji organizmu świni, w tym rozwoju mięśni, produkcji krwi i utrzymania prawidłowej czynności układu nerwowego. Dieta świń powinna zawierać około 10-15% białka. 

Zbilansowany skład paszy dla świń a wyniki produkcyjne - podsumowanie

W ostatnim czasie zbilansowany skład paszy dla świń stał się coraz bardziej popularny, a wyniki produkcyjne są lepsze niż kiedykolwiek. 

Zbilansowane składy paszy dla świń to nic innego jak po prostu odpowiednia mieszanka różnych składników pokarmowych, które są optymalnie dopasowane do potrzeb świń. W praktyce oznacza to, że każdy typ świni może mieć swój własny, unikalny skład paszy. Ponieważ istnieje wiele różnych gatunków świń, a także wiele różnych metod ich hodowli, dobór składników pokarmowych dla świń jest bardzo ważną kwestią.

Praktycznie każdy rodzaj świń można podzielić na trzy główne grupy: świnie mięsne (używane do produkcji mięsa), świnie mleczne (używane do produkcji mleka) oraz świnie urodzinowe (które służą głównie do rozmnażania). Każda z tych trzech grup ma swoje własne, unikalne wymagania żywieniowe, a niektóre produkty mogą być szkodliwe dla jednej grupy, podczas gdy inna grupa może je tolerować. Dlatego ważne jest, aby zapewnić swoim świniom paszę o odpowiednio zbilansowanym składzie, tak aby mogły one prawidłowo się rozwijać i osiągać dobre wyniki produkcyjne.

(rzw) materiał partnera

Udostępnij: