fbpx

Chiny: Sztuczna inteligencja automatycznie klonuje świnie

Napisał  Lip 11, 2022

Nowy system oparty na sztucznej inteligencji stworzony przez naukowców z Kolegium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Nankai w chińskim Tianjin stworzył już siedem prosiąt. Naukowcy stworzyli w pełni zautomatyzowany proces klonowania, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do klonowania świń lepiej niż mogą to zrobić ludzie.

Te informacje zostały podane w najnowszym raporcie portalu South China Morning Post, który ujawnił, że nowy system oparty na sztucznej inteligencji stworzony przez naukowców z Kolegium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Nankai stworzył już siedem sklonowanych prosiąt. Nowy system stworzył prosięta bez jakiejkolwiek interwencji człowieka, a według naukowców stojących za projektem, system może utorować drogę do skomercjalizowanego klonowania.

Warto zauważyć, że większość procesów klonowania polega na przeniesieniu jądra komórki somatycznej, co jest strategią laboratoryjną, w której naukowiec ręcznie przenosi komórki i ich jądra, co może zająć wiele godzin. Proces ręczny wiąże się również z wieloma urazami komórek, które system sztucznej inteligencji znacznie ogranicza, ponieważ może „potrafić obliczyć obciążenie w komórce i nakazać robotowi użycie minimalnej siły w celu zakończenia procesu klonowania” – mówi Liu Yaowei, dodając: „Nasz system oparty na sztucznej inteligencji może obliczyć naprężenie w komórce i nakazać robotowi użycie minimalnej siły w celu zakończenia procesu klonowania, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek powodowane przez ludzkie ręce”.

Naukowcy stojący za projektem domagają się zastosowania nowego systemu do tworzenia wysokiej jakości inwentarza trzody chlewnej dla dużej populacji w całym kraju.

„Każdy etap procesu klonowania był zautomatyzowany i nie była zaangażowana żadna ludzka operacja” – powiedział Yaowei.

(rzw) pp / Źródło: South China Morning Post

Udostępnij:

1 komentarz

Skomentuj