fbpx

Kolejne ogniska ASF u świń w Wielkopolsce

Napisał  Lip 25, 2022

Ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) o numerze porządkowym 9/2022 i 10/2022 zostały stwierdzone w powiecie kościańskim i leszczyńskim.

Pierwszy z nich (9/2022) został wykryty w okolicach miejscowości Karmin (województwo wielkopolskie, powiat kościański, gmina Śmigiel), a drugi (10/2022)

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie afrykańskiego pomoru świń w Polsce 9. oraz 10. ognisko tej choroby w naszym kraju. Wybuchły one w Wielkopolsce.

Ognisko ASF nr 2022/9 zostało zlokalizowane w pobliżu miejscowości Karmin położonej w województwie wielkopolskim w powiecie kościańskim w gminie Śmigiel. Utrzymywano w nim 65 świń (5 loch, 36 warchlaków, 24 tuczniki).

Ognisko ASF nr 2022/10 pojawiło się w gospodarstwie leżącym w pobliżu miejscowości Adamowo położonej w województwie wielkopolskim w powiecie leszczyńskim w gminie Osieczna. Utrzymywano w nim  396 tuczników.

Gospodarstwa, w których stwierdzono Dwa najnowsze ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń u zwierząt hodowlanych świń znajdują się w strefie czerwonej, czyli obszarze objętym ograniczeniami III. Gospodarstwa zostały objętę procedurą związaną z pojawieniem się w nich ASF, czyli między innymi zostaną w nich wybite wszystkie świnie.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!