fbpx
Wydrukuj tę stronę
Kolejny przypadek wścieklizny w stolicy fot. Adobe Stock

Kolejny przypadek wścieklizny w stolicy

Napisał  Sie 04, 2022

O trzydziestym czwartym przypadku wścieklizny w Polsce w 2022 roku poinformowała Główny Lekarz Weterynarii. Zakażenie tą chorobą stwierdzono na podstawie wybików laboratoryjnych u padłego lisa znalezionego w Warszawie.

Przypadek wścieklizny o numerze porządkowym 2022/34 został stwierdzony u padłego lisa na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. 28.07.2022 w Warszawie (województwo mazowieckie, powiat warszawski).

Poniżej przesntujemy pełne statystki dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 02.08.2022 r.) znajduje się w poniższej
tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

Lubelskie

rycki

2

lisy

Mazowieckie

gostyniński

2

lisy

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

6

lisy (5) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

12

lisy

węgrowski

1

borsuk

wołomiński

1

lis

Świętokrzyskie

starachowicki

2

lisy

skarżyski

1

lis

SUMA

34


Wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rzw) kp / Źródło: GIW

Udostępnij: