fbpx
Pamiętajmy, że w przypadku dużego zagrożenia wścieklizną warto oprócz psów zaszczepić również koty fot. Adobe Stock

Kolejny przypadek wścieklizny w 2022 roku

Napisał  Sie 12, 2022

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 35. przypadku wścieklizny u zwierząt w 2022 roku.

Jest to przypadek wystąpienia wścieklizny o numerze porządkowym 2022/35, stwierdzony u lisa na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Padly lis u którego stwierdzono zakażenie został znaleziony 4 sierpnia 2022 roku na terenie Warszawy.

Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w bieżącym roku według stanu na 8 sierpnia 2022 r.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

Lubelskie

rycki

2

lisy

Mazowieckie

gostyniński

2

lisy

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

6

lisy (5) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

13

lisy

węgrowski

1

borsuk

wołomiński

1

lis

Świętokrzyskie

starachowicki

2

lisy

skarżyski

1

lis

SUMA

35

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rzw) kp / Źródło: GIW

Udostępnij: