fbpx

ASF: Nowe ognisko po niemal trzech miesiącach przerwy

Napisał  Wrz 08, 2022

Na mapie prezentującej ogniska afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski, Główny Inspektorat Weterynarii naniósł 14 ognisko ASF wykryte w 2022 roku.

Ostatnio o stwierdzeniu ogniska ASF na terytorium Polski informowaliśmy w drugiej połowie czerwca, komunikat dotyczył ogniska numer 2022/13 stwierdzonym 16 czerwca również na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w miejscowości Naguszewo (powiat działdowski, gmina Rybno) w stadzie liczącym l74 świń.

Jest to pierwsze ognisko po niemal dwóch miesiącach przerwy, zlokalizowano je w pobliżu miejscowości Surminy (województwo warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski, gmina Banie Mazurskie).

Ognisko to o numerze porządkowym 2022/14 jest położone w strefie różowej na obszarze objętym ograniczeniami II. Ognisko ASF nr 2022/14 zostało wyznaczone 6 września 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. W gospodarstwie utrzymywano 15 świń (2 lochy, 13 tuczników).

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) pp / Źródło: GIW

 

Udostępnij: