fbpx
Ptasia grypa ponownie we Francji fot. Adobe Stock

Ptasia grypa ponownie we Francji

Napisał  Wrz 12, 2022

We Francji potwierdzono zakażenie na fermie kaczek liczącej 10,6 tys. sztuk we wschodnim departamencie Ain – wszystkie zwierzęta zostały zutylizowane.

W czerwcu bieżącego roku francuskie Ministerstwo Rolnictwa, podobnie jak w Polsce, zdjęło ograniczenia związane z HPAI dla całego kraju (obniżenie poziomu ryzyka do „nieistotnego”) po zakończeniu najgorszej w historii francuskiego drobiarstwa epizoocji, która doprowadziła do uboju około 20 milionów ptaków od listopada 2021 roku do maja tego roku, a pod koniec lipca tego roku francuzi zapowiedzieli uruchomienie wsparcia finansowego o wartości blisko 460 mln euro dla rolników i firm poszkodowanych przez epizoocję grypy ptaków. 

- Sądzimy, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa, tak jak miało to miejsce w poprzednich sezonach zakażeń we Francji, francuskie drobiarstwo może spotkać poważny kryzys. W szczególności negatywne skutku kolejnej epizoocji może odczuć sektor produkcji kaczek, który w ostatnich latach został dotkliwie dotknięty grypą ptaków – ocenia sytuację we Francji Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

(rzw) kp / Żródło: KIPDiP

Udostępnij: