fbpx
Choroby indyków i ich leczenie fot. Adobe Stock

Choroby indyków i ich leczenie

Napisał  Wrz 27, 2022

Wielu rolników decyduje się na hodowlę indyków. Pozyskiwane później mięso jest smaczne, zdrowe, a do tego można sprzedać je w korzystnej cenie. Hodowla indyków nie jest jednak prosta - należy zachować odpowiednie warunki związane z karmieniem. W jaki sposób należy odpowiednio troszczyć się o indyki oraz z jakimi chorobami najczęściej się zmagają? Odpowiedź na te pytania odnajdziesz w dalszej części artykułu.

Hodowla i choroby indyków

Mięso indyka chwalone jest przez wielu miłośników drobiu - charakteryzuje się dużymi walorami smakowymi, a dodatkowo jest zdrowe i zalecane np. w przypadku małych dzieci. Chów indyków nie jest jednak prost - należy zachować odpowiednie warunki, aby mięso było później odpowiedniej jakości. Ściółkę w gnieździe należy regularnie wymieniać, pierwszy raz około 27 dni przed wylęgiem i posadzeniem indyczek na miejscach. Do karmienia na tym etapie najlepiej wykorzystywać paszę suchą, z dużą ilością jęczmienia. Można wykorzystać również mieszanki pszenicy i owsa. Najlepsze warunki do hodowli indyków do odpowiednio przygotowanego pomieszczenia - suche, bez przeciągów, które można zamknąć na okres zimy, z temperaturą ok. 25-28 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest niezbędna, gdy pisklęta są jeszcze małe i potrzebują się ogrzać. Do tego celu można użyć również odpowiednich lamp nagrzewających. Warto zwrócić uwagę na higienę pojemników podających wodę, brudne często mogą przyczynić się do rozwoju chorób indyków.

Dorosłe indyki stają się mniej wrażliwe na zimno, wciąż jednak nie lubią przeciągów i dużego wiatru. Ptaki mogą być karmione mieszanką ziół i warzyw, m.in. trawy, koniczyna, babka lancetowata, cykoria, koper, marchew, rumianek, nagietek lekarski, sałata, kapusta, rzodkiewka czy pietruszka. Do karmienia wykorzystywać można pasze suche. To najlepsze rozwiązanie ze względów sanitarnych. Wybieg powinien umożliwiać swobodne przemieszczanie się, najlepiej gdyby na terenie nie powstawały miejsca, gdzie gromadzić się może woda deszczowa - ta często jest źródłem chorób, które później mogą się rozwinąć. Jakie objawy mogą wskazywać na to, że indyki zmagają się z chorobami?

Choroby indyków i ich leczenie

Indyki to wrażliwe ptaki, które należy w odpowiedni sposób pielęgnować, pojawiające się choroby mogą doprowadzić do zgonu wszystkich osobników.

Chlamydofiloza

Choroba to stanowi wyjątkowe zagrożenie dla ptaków, może być jednak niebezpieczna również dla ludzi, ze względu na jej zaraźliwy charakter. U młodych osobników pierwsze objawy to brzmienie spojówek, ropny wyciek z oczu, może wystąpić także znaczne wychudzenie oraz biegunka. U starszych osobników choroba może mieć trochę inny przebieg, a często nie daje żadnych oznak. Choroba ta podlega leczeniu antybiotykowemu, a pojawienie się należy zarejestrować.

Ornitobakterioza

Ta choroba dotyka przede wszystkim młode osobniki indyków, które mają około 2 tygodnie życia. Atakuje ona układ oddechowy, przez co ptaki kaszlą i mają trudności z oddychaniem. Pojawia się również obrzęk wokół oczu, a także problemy z przemieszczaniem się. Obecność bakterii często wiąże się obecnością stanu zapalnego w organizmie, w przypadku tej choroby indyków objawy mogą być bardzo różnorodne. Leczenie podejmuje się z wykorzystaniem antybiotyków oraz olejków eterycznych.

Mykoplazmoza

Te bakterie odpowiadają za pojawienie się zapalenia zatok u ptaków, często chorobie towarzyszą również problemy ze stawami, a na późniejszym etapie mogą pojawiać się problemy rozrodcze. Ważne jest podjęcie natychmiastowych działań, tak aby choroba nie wpłynęła na płodność hodowli. Choroba indyków objawia się brakiem apetytu oraz spadkiem masy ciała. Leczenie w tym przypadku polega na dobraniu odpowiedniego antybiotyku na podstawie wcześniejszego posiewu bakterii.

Histomonadoza

Choroba ta nazywana jest inaczej “czarną główką” i powoduje ją obecność wiciowców. Najczęściej dotyka młode osobniki indyków. Najczęstszym objawem tej choroby indyków jest brak apetytu, szybki spadek masy ciała, natomiast wzmożone pragnienie. Występuje również wodnista biegunka. Leczenie powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej z wykorzystaniem odpowiednich antybiotyków.

Drożdżyce

Drożdżyce dotykają najczęściej przewodu pokarmowego. Choroba ta jest często wynikiem słabego zdrowia indyków, długiego leczenia za pomocą antybiotyk oraz nieprawidłowej diety ptaków. Jej przyczyna może być nieodpowiedni dobór paszy, brak witamin, a także kontakt ze skażoną ściółką. Tutaj również może pojawić się biegunka oraz nieregularność w spożywaniu pokarmu.

Puloroza

Choroba ta dotyczy piskląt, które mogą się nią zarazić w wyniku kontaktu z jajami. Wykluwają się wówczas znacznie osłabione z biegunką, która kilka dni po wykluciu zmienia kolor. U dorosłych osobników może wystąpić gorsze wykorzystanie paszy, niepokój oraz brak apetytu. Leczenie wygląda w tym przypadku trochę inaczej, wykorzystuje się chemioterapeutyki oraz preparaty prebiotyczne. Należy zadbać również o odpowiednią dezynfekcję siedlisk.

Jak więc widać choroby indyków i ich leczenie to wymagające zajęcie, które należy odpowiednio zaplanować. Tylko wyjątkowa troska sprawi, że indyki będą rosły zdrowe, bez objawów choroby indyków, które mogą mocno zaniepokoić.

(rzw)

Udostępnij: