fbpx

Dekornizacja bydła, kóz

Napisał  Paź 21, 2022

Hodowla zwierząt w gospodarstwie rolnym może okazać się bardzo czasochłonna, jednak z pewnością jest ona warta zachodu, jeśli tylko działania w jej ramach zostaną przeprowadzone odpowiednio dokładnie. Zwierzęta jako żywe istotny wymagają dostosowanego podejścia, dzięki któremu możliwe będzie wyeliminowanie wszystkich ewentualnych problemów, a jednocześnie działanie celem osiągnięcia odpowiedniego zysku. Jednym z najważniejszych działań, jakie musi podjąć praktycznie każdy rolnik, jest dekornizacja bydła.

 

Co to jest i co warto wiedzieć o tym zabiegu? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu.

Dekornizacja - co to jest?

Profesjonalna opieka nad zwierzętami jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o skuteczną hodowlę. Nie da się przecież uzyskać oczekiwanych efektów w ramach takiej hodowli, jeśli działania z tym związane nie zostaną zaplanowane zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi indywidualnych wymagań charakterystycznych dla danego gatunku. Jednym ze zdecydowanie najważniejszych zabiegów, jakie należy przeprowadzić w związku z hodowlą zwierząt gospodarskich, jest dekornizacja. Co to jest i jak się najlepiej do niej przygotować. Dekornizacja bydła to nic innego jak specjalistyczny zabieg, polegający na dokładnym usunięciu zalążków rogów u cieląt. Takie postępowanie od lat jest niesamowicie powszechne wśród profesjonalnych hodowców zwierząt. Przyczyny takiej aktywności są przede wszystkim praktyczne. Rogi były ważne dla bydła żyjącego dziko, ponieważ były to znaki dominacji. Dzięki rogom poszczególne osobniki były w stanie wyznaczyć swoje miejsce w hierarchii, dlatego też bez rogów nie mogły się one obejść.

Warto jednak odnieść to w praktyce do współczesnych hodowli, które z pewnością niewiele wspólnego mają z naturalną walką pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Osobniki posiadające rogi w hodowli szybko mogą stać się niebezpieczne, co z pewnością nie jest celem żadnego rolnika zajmującego się na co dzień tym zagadnieniem. Dlatego też powszechną praktyką jest już to, aby w odpowiednim czasie przeprowadzona została dekornizacja. Zabieg ten może być bolesny dla zwierzęcia, dlatego rolą hodowcy jest jak najlepsze zrozumienie całego procesu w celu zapewnienia jak najlepszych i jak najbardziej dostosowanych do potrzeb bydła warunków do jego przeprowadzenia. Jedynie taka dekornizacja cieląt jest odpowiedzialna z punktu widzenia prowadzenia całego gospodarstwa  rolnego.

Dekornizacja kóz wskazana do utrzymania dobrego stanu każdej hodowli

Dekornizacja stosowana jest w przypadku wszystkich zwierząt posiadających rogi. Dzieje się tak ze względu na przyczyny opisane powyżej - dla dobra całej hodowli warto już zawczasu zaplanować swoje działania związane z zabiegiem dekornizacji cieląt oraz kóz, tak aby możliwe było zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju w przyszłości. Dlatego też zabieg dekornizacji powinien być zawsze przeprowadzany, kiedy tylko planowana jest hodowla zwierząt tego typu. Jest to działanie wskazane przede wszystkim z punktu widzenia uzyskania korzyści przez rolnika. Odpowiedzialnie prowadzona hodowla z pewnością jest w stanie przynieść zadowalające efekty, jeśli tylko potrzeby zwierząt hodowlanych zostaną odpowiednio zaspokojone. Dekornizacja kóz, choć nie pierwszy rzut oka zdecydowanie może wydawać się zbyt inwazyjnym zabiegiem, to jednak należy ją wykonać nie tylko dla dobra pojedynczego zwierzęcia, ale także dla całej hodowli. Jest to podejście racjonalne, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Co to jest dekornizacja i jak się do niej przygotować?

Dekornizacja to zabieg, który w praktyce przeprowadza się u praktycznie wszystkich zwierząt rogatych. Stąd też możliwe jest pozyskanie wielu informacji na temat tego, co to jest dekornizacja i jak się przygotować do wykonania takiego zabiegu. Usunięcie zalążków rogów może wydawać się skomplikowane, jednak należy mieć na uwadze przede wszystkim długofalowe zalety po przeprowadzeniu zabiegu. Mowa tutaj o zmniejszeniu niepotrzebnej agresji pomiędzy osobnikami, ale nie tylko. Dekornizacja cieląt ma również bardzo duże znaczenie w odniesieniu do codziennej hodowli bydła.

Gdy zwierzęta nie posiadają długich rogów, dużo łatwiej jest im dostać się do pojemnika paszowego. Z tego względu z łatwością mogą one pobierać pożywienie, jednocześnie spełniając oczekiwania hodowcy dotyczące niesłabnącego tempa wzrostu. Co ważne, zarówno dekornizację kóz, jak i innych rogatych zwierząt hodowlanych przeprowadza się już na wczesnym etapie życia. Takie podejście zapewnia zdecydowanie najlepsze efekty, jednocześnie przygotowując zwierzę do funkcjonowania bez długich rogów. Dekornizacja cieląt zalecana jest już między 4 a 6 tygodniem życia. Taki termin wykonywania zabiegu znacznie ułatwia jego przeprowadzenie - w tym czasie rogi nie są jeszcze dobrze rozwinięte, co oznacza, że dużo łatwiej jest usunąć zalążki. Im wcześniej przeprowadzona dekornizacja bydła, tym lepiej. Zmniejsza to stres u zwierzęcia, a także czas trwania samego zabiegu.

(rzw)

Udostępnij: