fbpx

Owce i kozy - hodowla, żywienie, zdrowie - Okiem Rolnika

Różnego rodzaju nabiał stanowi dosyć istotny element diety. Szczególnie dzieciom zaleca się duże spożycie nabiału, ze względu na jego wysoką zawartość białka i wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości i dzięki niemu stają się one mocniejsze, co ma ogromne znaczenie w okresie wzrostu malucha.
W ostatnich latach w Polsce obserwuje się zwiększone zainteresowanie zwierzętami, które do tej pory były mało popularne. Rolnicy coraz bardziej stawiają na jakość, nie ilość, dlatego wybierają te gatunki, które wpasują się w wymagania konsumenta. Jednym z takich zwierząt są kozy.
Mleko jest jednym z podstawowych elementów wchodzących w skład diety człowieka. Często powtarzany slogan “Pij mleko, będziesz wielki” na stałe zapadł w pamięć wielu osobom. Chociaż najczęściej picie mleka poleca się szczególnie dzieciom, to również dorośli mogą bez przeszkód korzystać z jego dobroczynnego działania.
Jeśli zostanie przedstawiony zakres wymogów w zakresie poprawy dobrostanu owiec, MRiRW jest otwarte na propozycję analizy możliwości rozszerzenia wsparcia na owce w ramach przyszłych interwencji dotyczących dobrostanu zwierząt – podaje resort rolnictwa.
Dwadzieścia nieoznakowanych świń w starej szklarni, w błocie, wśród kamieni i metalowych elementów. Poranione, bo nawzajem się gryzły, prawdopodobnie z głodu. Podobnie kozy i psy. Dodatkowo liczne kości i szczątki innych zwierząt. Taki widok zastali policjanci na terenie jednego z gospodarstw w powiecie krakowskim.
Resort rolnictwa chce zwiększyć hodowlę owiec w Polsce. Miałyby one stać się alternatywą dla hodowli świń, szczególnie tam, gdzie w wystąpił afrykański pomór świń. Polską jagnięciną zainteresowane są też kraje arabskie.