REKLAMA

Żywokost – sposób na gnojówkę

Redakcja
29.02.2024
chat-icon 0

Żywokost to roślina charakteryzująca się długimi korzeniami palowymi pobierającymi z głębi ziemi wiele cennych składników, takich jak azot oraz potas, które gromadzą się w liściach.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Aby otrzymać wysokiej jakości nawóz, wystarczy zerwać kilka liści, a następnie zalać je wodą oraz odstawić na miesiąc. W tym czasie zajdzie proces rozkładu oraz powstanie pełny substancji odżywczych naturalny nawóz.

Żywokost - uprawa

Choć roślina zazwyczaj występuje na podmokłych terenach, możemy również znaleźć ją w suchych, nawet mocno nasłonecznionych miejscach. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy uprawiali ją w swoim ogródku, na tarasie bądź na balkonie. Pielęgnacja żywokostu nie należy do nadmiernie skomplikowanych czynności, dzięki czemu z łatwością spełnimy jej niewygórowane oczekiwania.

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, to właśnie w jego pobliżu możemy posadzić roślinę. Jednak powinniśmy pamiętać, że równie dobrym miejscami okażą się balkon bądź taras, na których przy odpowiednim nawodnieniu żywokost będzie się prawidłowo rozwijał. Pamiętajmy, aby posadzić go w wilgotnej ziemi, którą będziemy regularnie podlewać.

Sadzonki rośliny wymagają sporej ilości miejsca, dlatego warto, abyśmy przeznaczyli na nie odpowiedniej wielkości korytko lub kawałek ziemi w naszym ogrodzie. Co ciekawe, nasiona żywokostu rozsiewają się same, w związku z czym, jeśli zależy nam na uniknięciu takiej sytuacji, powinniśmy usunąć roślinę w momencie, w którym zacznie kiełkować.

Co zrobić z liści i kwiatów żywokostu?

Żywokost to wyjątkowa roślina mająca szereg zastosowań. Możemy przygotować z niej specjalną nalewkę leczniczą do wykorzystania w formie okładów. W ziołolecznictwie używa się również kwiatów oraz liści, z których możemy wykonać napar. W rolnictwie roślina przyda się nam do sporządzenia gnojówki z żywokostu, która wykazuje znakomite działanie na niektóre uprawy.

Liście rośliny działają ściągająco oraz tonizująco, skutecznie łagodząc dolegliwości zewnętrznych powłok ciała, a także błon śluzowych. Zawarta w żywokoście alantoina pozytywnie wpływa na regenerację tkanek, a liście znajdują swoje zastosowanie przy odmrożeniach, egzemie, oparzeniach czy trudno gojących się ranach.

W celu przygotowania gnojówki z żywokostu powinniśmy umieścić ziele w plastikowej beczce, a następnie zalać je zimną wodą w proporcjach wynoszących około 1 kg rośliny na 10 litrów wody. Pojemnik musimy pozostawić na około 2-4 tygodnie, ponieważ w tym czasie zajdzie fermentacja. Możemy także co około 2-3 dni przemieszać zawartość beczki, co ułatwi tworzenie się nawozu. Pamiętajmy, by unikać metalowych zbiorników, gdyż w trakcie fermentacji dochodzi do uwolnienia się z płynu związków chemicznych, mogących wchodzić w niekorzystne reakcje z tworzywem.

Gnojówka z żywokostu - co podlewać?

Gnojówka z żywokostu jest uniwersalnym nawozem, sprawdzającym się przy wszystkich roślinach ogrodowych. Po rozcieńczeniu możemy zastosować go do podlewania gleby pod warzywami, ziołami, krzewami, kwiatami, drzewami oraz roślinami owocowymi. Warto, abyśmy wykorzystali ją również do wzbogacenia ziemi w mikroorganizmy, by przyspieszyć jej regenerację. Ponadto dzięki temu, że gnojówka z żywokostu jest bogata w potas, fantastycznie nadaje się jako nawóz do papryki oraz pomidorów. Możemy nią podlewać także kompost, co przyspiesza tworzenie się próchnicy.

Nawóz z żywokostu - gdzie kupić?

Gnojówkę z żywokostu możemy przygotować samodzielnie, zaopatrując się w specjalne zioła, które są potrzebne do sporządzenia nawozu. W wysokie jakości produkty zaopatrzymy się w specjalistycznych sklepach, w działach z ekologicznymi artykułami. Innym rozwiązaniem jest samodzielne zasadzenie rośliny, a po jej wyrośnięciu przyszykowanie mikstury, którą podlejemy nasze uprawy.

Żywokost lekarski należy do bylin, dorastających do około 80-100 centymetrów wysokości. Cechuje się dużymi liśćmi o ciemnozielonej barwie oraz intensywnie fioletowymi kwiatami, pojawiającymi się na przełomie maja oraz czerwca.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA