Catania – ziemniak idealny na start
Bardzo wczesna, jadalna odmiana ziemniaka o kremowobiałym miąższu. Wysokie plony oraz szybka dojrzałość skórki są receptą na powodzenie uprawy.
Odmianę charakteryzuje bardzo szybka dojrzałość, jasny miąższ, gładka skórka z płytko umieszczonymi oczkami. Zalicza się do typu konsumpcyjnego B, jej bulwy są owalne, często duże. Miąższ zawiera około 14% skrobi. Jej docelowy plon to ok. 30 ton/ha.
Wymagania uprawy ziemniaków Catania
Catania preferuje gleby średnie z równomiernym zaopatrzeniem w wodę i składniki pokarmowe. Na glebach lekkich należy zapewnić wczesne, dobre nawodnienie, gdyż odmiana szybko zawiązuje bulwy. Zaleca się ją sadzić w rozstawie rzędów 75 cm, w rzędzie co 32 – 34 cm ( około 40 tys. roślin/ha). Przy późniejszym zbiorze należy zagęścić rozstaw o 2 cm.
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Catania świetnie nadaje się do uprawy pod osłonami na wczesny zbiór. Zaleca się wówczas podkiełkowywanie bulw. Można również pobudzać bulwy przed sadzeniem.
Odmiana wykazuje dużą odporność na raka ziemniaka (D – 1) oraz mątwika ziemniaczanego (Ro 1+Ro4). Dodatkowo średnią podatność na parcha, rdzawą plamistość i wirusy. Zaraza ziemniaka jej nie dotyczy – zbierana jest przed wystąpieniem choroby. Jest odporna na obicia i uszkodzenia.
Kiedy sadzić ziemniaki Bellarosa?
Nawożenie: Azot – do 140 kg łącznie z nawożeniem organicznym. Należy do grupy odmian dobrze wykorzystujących azot. Potas K2O 200 – 250 kg/ha, fosfor P2O5 - 100 kg/ha, magnez - 60 kg/ha dla zapewnienia ilości i jakości plonu.
W kwestii ochrony zaleca się standardową, regularną ochronę przed zarazą. Dla zapewnienia wysokiej jakości bulw przy wczesnym zbiorze oraz dojrzałej skórki, zaleca się stopniowe metody przyspieszania dojrzałości (desykację).
(rup) jp
Plusy i minusy uprawy rzepaku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.