fbpx

Bydło - informacje o hodowli - Okiem Rolnika

> Opas to sposób żywienia dla bydła mięsnego oraz dla ras mieszanych. Przyczynia się do zwiększenia jakości mięsa tych zwierząt. > Wyróżnia się 3 najważniejsze typy opasu – intensywny, półintensywny oraz ekstensywny. Tworzenie dawek pokarmu jest uzależnione od bazy surowcowej gospodarstwa. > Kluczowym elementami decydującymi o szybkości przyrostów wśród zwierząt są: dostęp do wody, utrzymywanie podobnego składu dawek pokarmu oraz kolejność podawania składników pokarmowych.
Sianokiszonka to poddane fermentacji siano, które powstaje wskutek koszenia traw w odpowiednim czasie. Proces powstania sianokiszonki jest wieloetapowy, dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfiką tej produkcji. Znajomość poszczególnych kroków znacząco wpływa wówczas na jakość odżywczą przygotowywanej paszy.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano na to działanie ponad 108 mln euro, a rozpoczynający się 1 grudnia nabór będzie przeprowadzony po raz drugi w tym roku.
Do kradzieży bydła z pastwisk dochodzi w ostatnim czasie coraz częściej na terenie powiatu oleśnickiego (województwo opolskie). Miejscowa policja apeluje o zwiększenie czujności i nadzoru na pastwiskach i łąkach w szczególności w porach nocnych.
Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie (województwo lubelskie, powiat parczewski), że na terenie jednej z posesji w gminie Parczew znajduje się gospodarstwo rolne z bydłem, których stan wskazuje na duże zaniedbanie ze strony ich właściciela.
Hodowla zwierząt w gospodarstwie rolnym może okazać się bardzo czasochłonna, jednak z pewnością jest ona warta zachodu, jeśli tylko działania w jej ramach zostaną przeprowadzone odpowiednio dokładnie. Zwierzęta jako żywe istotny wymagają dostosowanego podejścia, dzięki któremu możliwe będzie wyeliminowanie wszystkich ewentualnych problemów, a jednocześnie działanie celem osiągnięcia odpowiedniego zysku. Jednym z najważniejszych działań, jakie musi podjąć praktycznie każdy rolnik, jest dekornizacja bydła.
Nowy typ pomocy w ramach PROW może być przyznany hodowcom drobiu, bydła i świń, mających zarejestrowaną działalność produkcyjną. Dodatkowo muszą oni posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą chów tych zwierząt.
Gdy na miejsce zgłoszenia dotarli policjanci, ich oczom ukazał się przerażający widok, wewnątrz budynku znajdowały się trzy padłe sztuki bydła, w stanie znacznego rozkładu oraz pięć żywych, pozostawionych bez dostępu do wody i odpowiedniej ilości pożywienia.
Właściciele bydła są zobowiązani do zarejestrowania zwierząt w ARiMR. Oczywiście istnieją różne sposoby na wypełnienie tego obowiązku. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do naszego artykułu. Umieściliśmy w nim dokładne informacje, jak zarejestrować bydło.
Tragiczna sytuacja bydła trzymanego w jednym z gospodarstw w miejscowości Kwik (województwo warmińsko-mazurskie, powiat piski, gmina Pisz) spowodowana wyłącznie z winy człowieka stawia pod znakiem zapytania nasze człowieczeństwo, które my sami uważamy za szczyt rozwoju wśród wszystkich gatunków żyjących na Ziemi.