fbpx

Ziemniaki - uprawa

Rolnictwo to nie praca kilka godzin dziennie, a styl życia – nieustanny dogląd i obserwacja to podstawa przy każdej, nawet najmniejszej uprawie. Plony są owocem pracy i zaangażowania. Niestety, współpraca z naturą nie jest łatwa. Na uprawy warzyw, w tym ziemniaków, czyha na wiele zagrożeń, w tym chorób o bardzo różnym pochodzeniu. Jedną z nich jest kiła kapusty – ziemniaki są jej bardzo częstym żywicielem.
Praca rolnika zawsze ma jeden cel – dąży do tego, aby uprawy były dorodne, a straty ograniczone do minimum. Niezależnie od tego, na jakich roślinach się skupiamy, plony są efektem zaangażowania w wypełnianie codziennych obowiązków, odpowiednich kwalifikacji oraz poświęcenia.
O trzy odmiany ziemniaka wzbogacił się Krajowy Rejestr Odmian – podał Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Stonka ziemniaczana jest jednym z najczęściej występujących szkodników, które negatywnie wpływają na rozwój naszych ziemniaków. Dorosłe osobniki rozpoczynają swoje działanie wczesną wiosną, a ich rozmnażanie przebiega w niezwykle szybkim tempie.
Ziemniaki to prawdopodobnie najpopularniejsze warzywa w Polsce, które stanowią podstawę obiadów, są także istotnym składnikiem licznych wyrobów z branży spożywczej, a nawet alkoholowej. Uprawy tej rośliny w naszym kraju są bardzo zróżnicowane, również pod względem liczby odmian.
Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez tak uniwersalnego warzywa, jakim jest ziemniak. Jest on chętnie wykorzystywany w bardziej egzotycznych daniach, ale przede wszystkim nieustannie gości na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, zważywszy na możliwości związane z uprawą tego warzywa w naszym klimacie.
Niskie ceny i bardzo duża podaż, do tego mokra jesień, powodują, że rolnicy którzy zajmują się uprawą ziemniaków skrobiowych znaleźli się w trudnej sytuacji.
Gdy czas zbioru ziemniaków dobiegnie końca niektórzy rolnicy decydują się na przechowanie swoich plonów licząc na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży w okresie zimowym. Jednak przechowywanie ziemniaków jest procesem bardzo wymagającym i trudnym, zatem warto wiedzieć jak przechowywać, by straty plonu były jak najmniejsze.
Poprawia się zdrowotność polskich ziemniaków pod kątem najważniejszych agrofagów – wynika z kontroli Komisji Europejskiej przeprowadzonej po zbiorach w 2020 r. Pomimo nadal znacznej liczby wykryć w Polsce, na przestrzeni ostatnich siedemnastu lat, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004, wyraźnie widać, że sytuacja uległa zdecydowanej poprawie z pozytywną tendencją spadkową.
Każdy podmiot, który uprawia ziemniaki towarowe i wprowadza je do obrotu wymaga rejestracji, niezależnie od areału produkcji. Wyjątek stanowią producenci wykorzystujący cały plon w ramach gospodarstwa, chyba że powierzchnia uprawy ziemniaka wynosi powyżej 1,5 ha.

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.