fbpx

Pasze - żywienie i zdrowie zwierząt - Okiem Rolnika

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie, Komisja Europejska na wniosek Polski i innych państw członkowskich, przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu.
Aż o 89 procent poszybowały w górę ceny jaj w hurcie w ciągu ostatnich sześciu tygodni. W tym samym czasie, od początku lutego tego roku do połowy marca, wolnorynkowe ceny skupu żywca kurcząt rzeźnych wzrosły o ponad 38 procent. Największe polskie organizacje drobiarskie, we wspólnym wystąpieniu, wezwały rząd do jeszcze intensywniejszych działań zmierzających do zatrzymania gwałtownego wzrostu cen pasz, który jest główną przyczyną szoku cenowego na rynku drobiarskim.
Napaść Rosji na Ukrainę zmniejszyła podaż ukraińskiego drobiu i jaj. Inwazja silnie oddziałuje również na wzrosty cen pasz. Oba kraje odpowiadają za 29 procent światowego eksportu pszenicy, co prowadzi także do wzrostu pozostałych surowców paszowych.
29 i 31 grudnia 2021 roku to ostatnie dni kiedy tzw. duzi przetwórcy zajmujący się wytwarzaniem pasz bez GMO lub specjalizujących się w produkcji bądź przetwarzaniu ziół oraz właściciele lasów prywatnych mogą się ubiegać o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Po osiągnięciu rekordowych poziomów w listopadzie cena najbliższego kontraktu pszenicy datowanego na marzec 2022 roku, cena tego zboża na paryskiej platformie handlu giełdowego EURONEXT obniżyła się ostatnio o około 30 EUR – informują analitycy ING Banku Śląskiego. Pojawia się pytanie czy rosnące ceny zbóż w skupie są w stanie zrekompensować rolnikom wyższe koszty paliwa, nawozów i ogólnie zwiększenie kosztów produkcji. Dochodzi też problem z dostępnością nawozów, czy nadal będzie doskwierać rolnikom w 2022 roku?
Banany, jabłka, ziemniaki i bakłażany musiały zastąpić pasze w żywieniu zwierząt w Iranie, gdzie zabrakło pasz dla bydła i owiec – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).
Przed wprowadzeniem aktualnie obowiązującego zakazu Białoruś nie ograniczała zakazu importu jedynie dla województwa Świętokrzyskiego (pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego). Informacja została zamieszczona na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej.
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że powiedzenie „końskie” zdrowie nie jest do końca trafione. Zwierzęta te wyglądają majestatycznie, jednak są bardzo delikatne. Choć wydaje się, że koniom do szczęścia nie potrzeba niczego poza sianem, słomą i owsem, to prawda jest zupełnie inna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie pasze dla koni sprawdzają się najlepiej, kontynuuj czytanie naszego artykułu. Zapraszamy serdecznie!
Podczas lipcowego posiedzenia, Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zniesieniu zakazu krzyżowego skarmiania mączek mięsno-kostnych. To dobra wiadomość, jednak nie dla wszystkich producentów zwierząt.
Strajki w jednym z największych na świecie państw pod względem produkcji i eksportu surowców wykorzystywanych do produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich zapewne odbiją się również szerokim echem w państwach europejskich, w tym Polsce. Sytuacja w Argentynie może zostać z niepokojem przyjęta przez branżę drobiarską, która od jesieni 2020 roku zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami pasz.