REKLAMA

Biedronka zapowiada odwołanie od kary nałożonej przez UOKiK

Redakcja - Prawo i Finanse
27.04.2021
chat-icon 0

Po publikacji na łamach naszego portalu artykułu informującego o karze nałożonej na Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, do naszej redakcji zwróciło się biuro prasowe tej sieci handlowej z prośbą o opublikowanie stanowiska w tej sprawie.

fot. Jeronimo Martins Polska
REKLAMA

Po publikacji na łamach naszego portalu artykułu informującego o karze nałożonej na Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, do naszej redakcji zwróciło się biuro prasowe tej sieci handlowej z prośbą o opublikowanie stanowiska w tej sprawie.

Z przesłanego wyjaśnienia dowiadujemy się, że Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, nie zgadza się z karą nałożoną 21 kwietnia br. przez Prezesa UOKiK i stanowczo się jej sprzeciwia, twierdząc, że materiał dowodowy w tej sprawie został zebrany w sposób nieobiektywny, a jego jakość i kompletność budzi poważne zastrzeżenia. Jeronimo Martins Polska inforumje, że odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do sądu, uznając ją za „nieproporcjonalną i dyskryminującą”.

- Sama liczba zarzucanych naruszeń w oznakowaniu krajów pochodzenia owoców i warzyw jest marginalna i powodowana błędami ludzkimi, a tym samym nie ma charakteru systemowego. Zidentyfikowane nieprawidłowe oznaczenia dotyczą zarówno produktów polskich oznaczonych jako zagraniczne, jak i zagranicznych oznaczonych jako polskie, co wydaje się być pomijane przez UOKiK. Dodatkowo, sposób zbierania materiału dowodowego budzi poważne wątpliwości co do bezstronności UOKiK i potwierdza, że podejmowane wobec naszej sieci działania mają charakter dyskryminacyjny. Zwracamy uwagę, że liczba nieprawidłowości w zakresie informowania konsumentów o kraju pochodzenia owoców i warzyw w sieci Biedronka od samego początku była, w ocenie UOKiK, jedną z niższych na polskim rynku – czytamy w komunikacie prasowym Jeronimo Martins Polska.

Właściciel sieci Biedronka wyraził też swoje „głębokie zdziwienie” nałożoną karą, twierdząc, że choć Biedronka notuje mniejszą liczbę naruszeń w oznakowaniu produktów niż wiele konkurencyjnych podmiotów, to właśnie Biedronka jest jedyną firmą, na którą nałożono karę w tym zakresie.

Jeronimo Martins Polska informuje też, że liczba nieprawidłowości systematycznie maleje, gdyż JMP wdrożyło innowacyjne rozwiązania technologiczne uszczelniające system etykietowania owoców i warzyw poprzez zastosowanie automatyzacji procesu. - Mają to potwierdzać kontrole przeprowadzane na zlecenie UOKiK. O ile na przełomie 2019 i 2020 roku statystyczna liczba błędów na sklep w zakresie etykietowania pochodzenia owoców i warzyw wynosiła 2,53, to podczas ostatniej rekontroli UOKiK zmniejszyła się aż o 73 proc. do 0,68 błędu w oznakowaniu na sklep. Kontrola wykazała również, że aż 58 proc. sklepów Biedronka nie odnotowało ani jednego błędu w oznakowaniu – informuje JMP.

- Wbrew temu, co zakomunikował UOKiK, podając za przykład takie produkty jak: ziemniaki, selery czy jabłka, Biedronka co do zasady w swoim asortymencie sprzedaje przede wszystkim polskie produkty. Jednak ilości warzyw i owoców dostępne na rynku w połączeniu z porą roku i warunkami pogodowymi w Polsce wymagają niekiedy uzupełnienia oferty produktami pochodzenia zagranicznego. W przypadku wymienionych wyżej trzech produktów kupujemy je od ponad 600 polskich producentów, odpowiadających za około 91 proc. ubiegłorocznej sprzedaży. Koncentrując się na polskich produktach i dzięki optymalnie zaprojektowanemu łańcuchowi dostaw, Biedronka oferuje najlepszą relację jakości do ceny w interesie naszych klientów, łącząc to z poszanowaniem dla środowiska naturalnego – tłumaczy właściciel sieci Biedronka.

Właściciel sieci twierdzi, że podczas postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta współpracował z Urzędem, wyraził też swoje zaskoczenie „nagłym i niespodziewanym zerwaniem dialogu ze strony UOKiK i zaniechaniem wszelkich prób znalezienia alternatywnych rozwiązań korzystnych dla interesów konsumentów.

- Będąc w pełni otwarci na współpracę przez cały czas trwania postępowania wyjaśniającego, jesteśmy szczerze zaskoczeni nagłym i niespodziewanym zerwaniem dialogu ze strony UOKiK i zaniechaniem wszelkich prób znalezienia alternatywnych rozwiązań korzystnych dla interesów konsumentów. Ponieważ do tego nie doszło, a kara została nałożona, JMP odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do właściwego sądu. Dodatkowo Spółka rozważy wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa i/lub UOKiK oraz jego Prezesowi i dochodzenie odszkodowania – dodaje Jeronimo Martins Polska.

(rpf) kp / Źródło: Informacja prasowa Jeronimo Martins Polska

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA