REKLAMA

Gospodarstwo Galikowskich z Malachina – w rodzinie siła!

Stanisław Galikowski prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w Malachinie (woj. pomorskie, pow. chojnicki, gm. Czersk). Gospodarstwo jest nastawione na hodowlę bydła mlecznego oraz uprawę.

fot. Paweł Pąk
9 czerwca 2019 chat-icon0

REKLAMA
W codziennej pracy gospodarz może liczyć na wsparcie całej rodziny - małżonki Genowefy, brata Romana oraz synów: Dawida, Pawła, Marcina i córki Kamili. Pan Stanisław przejął gospodarstwo od rodziców – Teresa i Bernard Galikowscy nadal służą pomocą i swoim doświadczeniem – Oni również przejęli kiedyś gospodarstwo po rodzicach.

Łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi 105 hektarów, uprawiana jest głównie kukurydza na kiszonkę oraz pszenżyto. Ze względu na położenie naturalne warunki sprzyjają chodowli hodowli bydła - znaczną część areału stanowią łąki torfowe. Postawiłem na rasę krów mlecznych HF, których w gospodarstwie jest 150 sztuk – mówi Stanisław Galikowski.

Park maszynowy jak w każdym gospodarstwie nastawionym na uprawę i hodowlę, stanowi wiele maszyn, w tym kilka uprawowych i m.in. Ursus 5714 z 2006 roku, ale Galikowscy postawili głównie na markę Massey Ferguson. Pierwszym ciągnikiem tej marki w gospodarstwie Galikowskich jest kupiony w 2010 roku model 6480. Przez dziewięć lat w Malachinie przepracowano nim ponad 7000 motogodzin.

REKLAMA
- Massey Feguson 6480 był pierwszym „masseyem” w naszym gospodarstwie, sprawdza się bez zarzutu i dziś mogę powiedzieć, że był to bardzo trafny wybór – ocenia gospodarz – nie ukrywam, że te pozytywne doświadczenia miały wpływ na decyzję o zakupie kolejnego ciągnika tej marki, czyli modelu 6713 S– dodaje. Ciągnik ten został zakupiony w czerwcu 2018 roku w firmie Euro-Masz Lipka - dealera marki Massey Ferguson, który zajmuje się również obsługą gwarancyjną i serwisowaniem maszyn w gospodarstwie Stanisława Galikowskiego. Do tej pory Massey Ferguson 6713 S przepracował w tym gospodarstwie bezawaryjnie ponad 600 mth.

- Model 6713 S wykorzystuję głównie do transportu i koszenia traw, poza tym bardzo dobrze oceniam serwis, oszczędności w codziennym użytkowaniu – głównie niskie koszty eksploatacji – mówi Stanisław Galikowski.

Massey Ferguson 6713 S wyposażony jest w fabryczny ładowacz FL.4327 co pomaga przy pracy między innymi z balotami kiszonki.

W codziennej pracy w gospodarstwie aktywny udział biorą dzieci Galikowskich: 20-letni Dawid, 18-letni Paweł i 15-letnia Kamila, udziela się też 13-letni Marcin. Widać, że rolnictwo to nie tylko ich codzienność i praca, ale również ogromne zaangażowanie w sprawy gospodarstwa i prawdziwa pasja!

REKLAMA
Obecnie rozwój technologii cyfrowej i powszechny dostęp do internetu w tym m.in. do kanału YouTube i Facebooka, dają wiele możliwości prezentowania swoich codziennych zmagań na gospodarstwie bardzo dużej publiczności.

Dzieci Galikowskich wraz z kuzynem założyły 3 lata temu kanał na YotuTube oraz grupę na Facebooku pod nazwą „Mów mi rolnik” - dziś ich filmy śledzi ponad 16 tysięcy subskrybentów, a grupa ma ponad 100 tysięcy członków.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nastawionego głównie na hodowlę bydła mlecznego to duże wyzwanie oraz ciężka praca każdego dnia – krowa nie ma weekendu i codziennie trzeba ją wydoić. Jednak odpowiednia organizacja pracy oraz tak silna i zmotywowana „ekipa” jaką jest rodzina Galikowskich bez problemu daje radę.

(rtr) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

New Holland T4.75 S – innowacyjny ciągnik o doskonałych osiągach?

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon5

New Holland T4.75S jest uniwersalną maszyną rolniczą, która sprawdzi się w gospodarstwach o bardzo różnym profilu produkcyjnym. Ciągnik jest dostępny w kilku wariantach mocy silnika, ma dobry stosunek ceny do jakości i wiele dodatków, które zadowolą najbardziej wybrednego klienta.

Traktor wyróżnia się 4 zaworowym silnikiem z 3 cylindrami, mocnym układem hydraulicznym oraz przekładnią mechaniczną, którą można wybrać spośród kilku wariantów.

Dużym plusem jest niezwykle wygodna kabina kierowcy z bardzo szerokim kątem widzenia. Linia tego  ciągnika rolniczego wpływa więc nie tylko na jego wygląd i estetykę, ale również na komfort pracy na co dzień.

Co nowego zaprezentowano w ciągniku New Holland T4.75S?

Ciągnik New Holland T4.75S to maszyna przeznaczona do gospodarstw hodowlanych. Jednocześnie ze względu na ilość zastosowań równie dobrze sprawdzi się jak

REKLAMA

Ciągnik z opryskiwaczem przewrócił się przygniatając traktorzystę

Redakcja 27 maja 2023 chat-icon1

25 maja 2023 roku około godziny 20:00 na dojazdówce do drogi szybkiego ruchu S19 w miejscowości Wilkołaz Pierwszy (województwo lubelskie, powiat kraśnicki, gmina Wilkołaz) doszło do groźnego wypadku rolniczego z udziałem traktora z podczepionym opryskiwaczem. Z treści zgłoszenia wynikało, że ciągnik rolniczy przygniótł mężczyznę.

Pierwszy zastęp strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkołazie po dotarciu na miejsce zdarzenia zastał przewrócony na bok ciągnik rolniczy. Przygnieciony przez maszynę mężczyzna jeszcze przed przyjazdem strażaków został wydobyty spod maszyny przez przybyłe na miejsce osoby postronne, a po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia został przetransportowany do szpitala.

(rpf) Źródło: OSP Wilkołaz

REKLAMA