fbpx

Konie - hodowla, żywienie, zdrowie - Okiem Rolnika

Pożar w warszawskiej dzielnicy Białołęka rozwinął się bardzo szybko, a ogień z łatwością strawił niemal doszczętnie drewniany budynek, w którym znajdowało się dziewięć koni.
Wypadek miał miejsce wczesnym rankiem ok. godziny 5.00 w dniu 4 września 2022 roku w miejscowości Czerśl (województwo lubelskie, powiat łukowski, gmina Łuków).
Dobór odpowiednich osobników zarówno żeńskich, jak i męskich wśród koni, jest podstawowym elementem pracy hodowlanej. Klacze oraz ogiery są dobierane w taki sposób, aby pożądane dla hodowcy cechy, mogły się następnie ujawnić u potomstwa. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób przebiega rozmnażanie koni oraz ile trwa ciąża klaczy.
Zaprzęgi konne to coraz rzadziej spotykany widok na polskich drogach, jednak trzeba mieć na uwadze, że spotkanie na drodze z tego typu pojazdem jak najbardziej jest możliwe.
Walka z ogniem, który pojawił się w miejscowości Kawczyn (województwo zachodniopomorskie, powiat haszczeński, gmina Drawno) zakończyła się ugaszeniem pożaru. Niestety pożar okazał się śmiertelny dla dwóch koni, które znajdowały się wewnątrz zabudowań.
Choroba wrzodowa koni staje się coraz powszechniejsza wśród zwierząt zarówno wyścigowych, jak i tych rekreacyjnych. Znana jest także pod nazwą EGUS – skrót ten pochodzi z języka angielskiego od Equine Gastric Ulcers Syndrome. Nie ma zasady, co do której choroba ta miałaby dotykać jedynie wybranych osobników.
Konie, jak wiele innych gatunków zwierząt, również narażone są na zarażanie się rozmaitymi chorobami, które mogą znacznie pogorszyć ich stan. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy zwierzęta biorą czynny udział w różnych eventach, takich jak wystawy czy pokazy.
Ochwat jest jedną z najczęściej występujących chorób u koni i może mieć wpływ na cały organizm zwierzęcia. Jest to niezwykle groźne schorzenie, które w najcięższych przypadkach kończy się śmiercią. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać ochwat u konia i jak przebiega jego leczenie, żeby móc odpowiednio wcześnie reagować.
Wielu z nas w swoim życiu z pewnością spotkało się już z terminem, jakim jest “zołza”. Zazwyczaj używany jest on jako określenie osób, przeważnie płci żeńskiej, które mają bardzo nieprzyjemny (wręcz wredny) charakter i celowo dopiekają innym ludziom, ponieważ sprawia im to pewnego rodzaju przyjemność. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że tym terminem określana jest również bardzo niebezpieczna i ostra choroba zakaźna występująca u koni.
Kolka u koni niezmiennie budzi strach i obawy wśród wszystkich właścicieli i opiekunów tych zwierząt. Czy słusznie? Okazuje się, że obawy są jak najbardziej uzasadnione. Kolka u konia wiąże się z bardzo groźnym zespołem objawów, które mogą prowadzić nawet do jego śmierci.