fbpx

Konie - hodowla, żywienie, zdrowie - Okiem Rolnika

Zaprzęgi konne to coraz rzadziej spotykany widok na polskich drogach, jednak trzeba mieć na uwadze, że spotkanie na drodze z tego typu pojazdem jak najbardziej jest możliwe.
Walka z ogniem, który pojawił się w miejscowości Kawczyn (województwo zachodniopomorskie, powiat haszczeński, gmina Drawno) zakończyła się ugaszeniem pożaru. Niestety pożar okazał się śmiertelny dla dwóch koni, które znajdowały się wewnątrz zabudowań.
Choroba wrzodowa koni staje się coraz powszechniejsza wśród zwierząt zarówno wyścigowych, jak i tych rekreacyjnych. Znana jest także pod nazwą EGUS – skrót ten pochodzi z języka angielskiego od Equine Gastric Ulcers Syndrome. Nie ma zasady, co do której choroba ta miałaby dotykać jedynie wybranych osobników.
Konie, jak wiele innych gatunków zwierząt, również narażone są na zarażanie się rozmaitymi chorobami, które mogą znacznie pogorszyć ich stan. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy zwierzęta biorą czynny udział w różnych eventach, takich jak wystawy czy pokazy.
Ochwat jest jedną z najczęściej występujących chorób u koni i może mieć wpływ na cały organizm zwierzęcia. Jest to niezwykle groźne schorzenie, które w najcięższych przypadkach kończy się śmiercią. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać ochwat u konia i jak przebiega jego leczenie, żeby móc odpowiednio wcześnie reagować.
Wielu z nas w swoim życiu z pewnością spotkało się już z terminem, jakim jest “zołza”. Zazwyczaj używany jest on jako określenie osób, przeważnie płci żeńskiej, które mają bardzo nieprzyjemny (wręcz wredny) charakter i celowo dopiekają innym ludziom, ponieważ sprawia im to pewnego rodzaju przyjemność. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że tym terminem określana jest również bardzo niebezpieczna i ostra choroba zakaźna występująca u koni.
Kolka u koni niezmiennie budzi strach i obawy wśród wszystkich właścicieli i opiekunów tych zwierząt. Czy słusznie? Okazuje się, że obawy są jak najbardziej uzasadnione. Kolka u konia wiąże się z bardzo groźnym zespołem objawów, które mogą prowadzić nawet do jego śmierci.
Praca ze zwierzętami niesie ryzyko zranienia a nawet śmierci. Większe, cięższe i silniejsze od człowieka potrafią zrobić nam krzywdę nawet nieumyślnie.
Do nietypowego zdarzenia doszło 27 grudnia 2021 roku w miejscowości Winniki (woj. mazowieckie, powiat nowodworski, gmina Nasielsk). Na zamarznięty staw weszły dwa konie.
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że powiedzenie „końskie” zdrowie nie jest do końca trafione. Zwierzęta te wyglądają majestatycznie, jednak są bardzo delikatne. Choć wydaje się, że koniom do szczęścia nie potrzeba niczego poza sianem, słomą i owsem, to prawda jest zupełnie inna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie pasze dla koni sprawdzają się najlepiej, kontynuuj czytanie naszego artykułu. Zapraszamy serdecznie!

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.