fbpx

Trzoda chlewna - hodowla, zdrowie i żywienie - Okiem Rolnika

Przez ostatnie lata handel wieprzowiną w Niemczech został utrudniony przez epidemię ASF u dzików i świń domowych, a miesięczna produkcja wieprzowiny spadła z ponad 150 000 do 125 000 ton – informuje portal euromeatnews.com
Półtora miesiąca trwał zastój cen trzody chlewnej, zarówno na rynku niemieckim (tzw. duża giełda VEZG), jak i w Polsce, gdzie dopiero w połowie czerwca można było zaobserwować niewielki ruch w górę.
Niewiele dobrych wiadomości można w ostatnich latach przekazać hodowcom trzody chlewnej w Polsce, ale być może mamy właśnie takiego „newsa”, bowiem w Wietnamie ogłoszono wynalezienie szczepionki na ASF, która jest obecnie na ostatniej prostej przed wypuszczeniem na rynek.
Informacja kolejnym w niewielkim odstępie czasu i drugim w tym roku stwierdzonym ognisku afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym niemal sto świń może się okazać bardzo złym zwiastunem dla hodowców trzody mających nadzieję na normalizację sytuacji.
Hodowcy trzody, którzy zaprzestali produkcji i utracili dochody w związku z występowaniem na ich terenie ASF mogą od 7 czerwca 2022 roku ubiegać się o pomoc
Ceny wieprzowiny w skupie od kilku tygodni zatrzymały się w miejscu, odnotowujemy jedynie symbiliczne podwyżki – szczególnie na rynku niemieckim, gdzie widoczna jest nieznaczna poprawa sytuacji, cena 1,80 €/kg za klasę wbc.
To już kolejny tydzień, kiedy na małej giełdzie ISW w Niemczech ruch handlowy praktycznie zamarł, a duży parkiet VEZG ponownie utrzymał stawkę w wysokości 1,80 euro za kilogram przy 57% mięsności. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę 8,26 zł.
W pierwszych pięcu miesiącch 2022 roku nie mieliśmy do czynienia z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń ASF. Niestety 1 czerwca bieżącego roku wyznaczono pierwotne ognisko tej choroby w Wielkopolsce.
Cena tucznika w Polse na dzień 26 maja 2022 roku w klasie E wynosiła maksymalnie 8,4 zł za kilogram WBC, a wzmacniająca się chwilowo polska waluta spowodowała, że cena jest nawet nieco wyższa niż w Niemczech, gdzie na VEZG wynosiła 1,8 EUR.
Hodowla trzody chlewnej zajmuje bardzo ważne miejsce w naszej kulturze. Mięso świń jest obok najchętniej spożywane w Polsce. Jest ono stosunkowo niedrogie i łatwe w przyrządzeniu, dlatego często gości na wielu stołach. Polskie odmiany świń mają bardzo długą tradycję, uchodzą za jedne z najlepszych w tej części Europy. Dominuje tutaj typ mięsny, który odznacza się najlepszym jakościowo mięsem. Pozyskiwane z nich mięso jest dobrej jakości, co potwierdza jego popularność w Polsce.