1.5°C

reklama
Nie będzie zmian przepisów określających zasady przyznawania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Piątka dla zwierząt wraca niczym bumerang – nowa, zmieniona, ale czy korzystniejsza dla polskiego rolnika? Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi, że pomimo odejścia od zakazu uboju rytualnego w nowej ustawie, hodowców w inny sposób zmusi się do zaprzestania wykonywania tego rodzaju uboju. Jak? 
Pogłowie trzody chlewnej w Polsce początku grudnia 2020 r. wynosiło 11 727,4 tys. sztuk i było wyższe o 512,0 tys. sztuk (o 4,6%) od stanu notowanego w analogicznym okresie 2019 r., a w porównaniu z liczebnością stada świń w czerwcu 2020 r. – wyższe o 294,8 tys. sztuk, tj. o 2,6%. – przekazał Główny Urząd Statystyczny w raporcie zatytułowanym „Pogłowie świń według stanu w grudniu 2020 roku”.
W czwartym kwartale 2020 r. każdego dnia w Polsce likwidowano średnio niemal 50 stad trzody chlewnej, głównie z powodu braku opłacalności oraz ASF. Produkcja wieprzowiny w naszym kraju rozwija się wyłącznie dzięki efektywnym metodom hodowli. Zaledwie 2 proc. gospodarstw utrzymuje już niemal połowę pogłowia świń.
Sytuacja na rynku wieprzowiny jest tragiczna. W obecnych warunkach ekonomicznych pomoc producentom trzody jest niezbędna do utrzymania gospodarstw.
Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morwowe.
Komisja Europejska nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednak już teraz wiadomo, że nie wszyscy hodowcy skorzystają z pomocy. – Trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom – powiedział komisarz Janusz Wojciechowski.
Wielkopolski samorząd rolniczy do ministra rolnictwa w sprawie przyznawania wsparcia producentom trzody chlewnej: pieniądze trafiają do osób nie odczuwających kryzysu cenowego żywca wieprzowego. Według samorządu, pomoc ta powinna być skierowana wyłącznie do rolników prowadzących produkcję na własny rachunek.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do Janusza Wojciechowskiego – Komisarza UE ds. Rolnictwa, pismo w w sprawie uruchomienia działań interwencyjnych na rynkach mięsa drobiowego i wieprzowego.
Tylko do 21 grudnia producenci trzody chlewnej mogą składać wnioski o przyznanie pomocy na wyrównanie dochodu utraconego w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
reklama

Ogłoszenia

RSS Module