REKLAMA

ING: Nadal wysokie ceny pszenicy na giełdach światowych

Po osiągnięciu rekordowych poziomów w listopadzie cena najbliższego kontraktu pszenicy datowanego na marzec 2022 roku, cena tego zboża na paryskiej platformie handlu giełdowego EURONEXT obniżyła się ostatnio o około 30 EUR – informują analitycy ING Banku Śląskiego. Pojawia się pytanie czy rosnące ceny zbóż w skupie są w stanie zrekompensować rolnikom wyższe koszty paliwa, nawozów i ogólnie zwiększenie kosztów produkcji. Dochodzi też problem z dostępnością nawozów, czy nadal będzie doskwierać rolnikom w 2022 roku?

26 grudnia 2021 chat-icon4

REKLAMA
Na francuskiej giełdzie Matif w drugim tygodniu grudnia cena najbliższego kontraktu, czyli na ostanie sesje serii grudniowej, a po jej wygaśnięciu sesje serii marcowej, oscylowała w okolicach 280 EUR (+/- kilka EUR).

Niekorzystne doniesienia z rynku nawozowego przyniosły wsparcie dla notowań pszenicy po obniżce o około 30 EUR od szczytu z końca listopada. Przyczyniły się do tego również lepsze od prognozowanych wcześniej zbiory pszenicy w Australii.

W celu ochrony rynku wewnętrznego Chiny i Rosja rozpoczęły działania, które mają na celu ograniczenie eksportu nawozów, zwłaszcza fosforowych i azotowych. Produkcja nawozów została też wstrzymana przez niektóre zakłady w Europie, a ceny nawozów zaczęły ponownie rosnąć po tym jak kolejny raz wzrosły ceny gazu. Nie ma pewności, że nawozy będą dostępne w najbliższych miesiącach, nie wiemy też jaki wkrótce będzie poziom cen.

REKLAMA
To właśnie ta niepewność skutkuje umacnianiem cen surowców rolnych, a problem z cenami i dostępnością nawozów zwiększa prawdopodobieństwo, że najbliższe zbiory na północy globu mogą spaść poniżej ostatnich średnich z minionych lat.

Sytuacja na rynku pszenicy w Polsce 2022

Główny Urząd Statystyczny podał w komunikacie z 17 grudnia 2021 roku, dotyczącym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, potwierdzenie wielkości zbiorów pszenicy w Polsce. Z opracowania wynika, że krajowe zbiory pszenicy ozimej zostały oszacowane na poziomie 11,3 mln t (-6% r/r), natomiast jarej na poziomie 0,9 mln t (+33% r/r). Natomiast zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi były na poziomie 27 mln ton, czyli wyniosły 94% zbiorów z sezonu 2020.

Dane GUS wskazują, że w Polsce zasiano około 4,6 mln ha zbóż ozimych pod zbiory w 2022 r. Na 2021 rok było to okołu 4,3 mln ha. Z tego w optymalnym terminie zaiano około 84% powierzchni, przy czym rok wcześniej było to 81%. Pozostałą powierzchnię udało się zasiać z opóźnieniem wynoszącym od 1 do 3 tygodni. Rok temu opóznienie wyniosło od dwóch do trzech tygodni. W bieżącym sezonie zasiano też ponad 2,1 mln ha pszenicy ozimej, w minionym roku było to około 2 mln ha. Mamy więc do czynienia z niewielkim wzrostem zasiewów w bieżącym sezonie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego po pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu skup pszenicy wyniósł 2,25 mln ton, oznacza to spradek o ponad 11% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim sezonie.

REKLAMA
Z kolei wstępne dane z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że polski eksport pszenicy po pierwszym kwartale bieżącego sezonu wyniósł niecałe 0,8 mln ton i był o 13% większy niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.

Średnia miesięczna cena netto pszenicy konsumpcyjnej według danych z MRiRW w listopadzie 2021 roku wyniosła 1199 złotych za tonę i była o 43% (360 zł) wyższa niż w listopdzie 2020 roku, kiedy za tonę tego zboża trzeba było zapłacić 839 złotych.

- W połowie grudnia ofertowe ceny pszenicy zwykle oscylowały w przedziale 1350-1400 zł/t – informują eksperci z ING.

Areał zasiewów i produkcja pszenicy w Unii Europejskiej - Prognozy

Dane przekazane przez Komisję Europejską pod koniec listopada 2021 roku wskazują wzrost produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej do 13,4 mln ton. Mamy więc do czynienia z ponad 10-procentowym wzrostem (o ponad 12 mln ton) w stosunku do ubiegłego roku. Łącznie z pszenicą durum zbiory wyniosły 137,9 mln t wobec 125,7 mln t w poprzednim sezonie.

REKLAMA
Komisja Europejska w najnowszych progrnozach dla rynków rolnych do 2031 roku przewiduje, że powierzchnia zasiewu pszenicy będzie stopniowo się zmniejszać, zarówno w przypadku pszenicy miękkiej jak i durum.

Według prognoz areał zasiewów pszenicy miękkiej w ciągu najbliższej dekady ma się zmniejszyć o 2% w stosunku do 2021 roku, a pszenicy durum aż o 4,7%. Natomiast prognozowana produkcja pszenicy ma się zmniejszyć o 5,3%. Komisja Europejska przewiduje, że trend ten zostanie utrzymany również w przypadku zasiewów i produkcji pozostałych zbóż, których areał ma być w 2031 roku o 2,8% mniejszy niż w 2021 roku. Mniejsza ma być też produkcja, która do 2031 roku ma się zmniejszyć o 2,5%.

Pszenica - produkcja na świecie

Prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z grudnia 2021 roku, w bieżącym sezonie światowe zbiory pszenicy mają wynieść 777,9 mln ton. W stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,6 mln ton wzrosły przewidywania produkcji na sezon 2021/22 i mają być o 2 mln ton większe niż w sezonie 2020/21.

Dużej zmianie w stosunku do listopada 2021 roku uległy prognozy dotyczące zbiorów na kilku dużych rynkach. Z największą zmianą prognoz mamy do czynienia na australijskim rynku pszenicy, gdzie jeszcze w listopadzie br. prognozowano tam produkcję na poziomie 31,5 mln ton, natomiast obecnie na poziomie rekordowego poziomu 34 mln ton, a według źródeł australijskich 34,4 mln ton. Mamy więc do czynienia z różnicą wynoszącą nawet 2,9 mln ton.

REKLAMA
Z kolei w Rosji korekta prognozowanych zbiorów pszenicy w sezonie 2021/22 wynosi 1 mln ton, z poziomy 74,5 mln ton do 75,5 mln ton. W Iranie, który podobnie jak wiele krajów na świecie boryka się z wysokimi cenami nawozów oraz problemami z dostępnością, mamy do czynienia ze wzrostem prognoz z 12 do 13,5 mln ton wobec listopadowych przewidywań.

(rpf) pp / Źródło: ING Raport Agro


REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


rolnik anty 26 grudnia 2021

ani agrounia z tymi krzykami swoimi ani nikt inny w tym nie pomoże - do tego zobaczcie jakie składki krus teraz podnosi i jeszcze troche to zapłącimy wszyscy tyle co zus i dopiero sie oczy wszystkim otworzą jaka droga bedzie zywnosc, a sklepy jeszcze swoje dorzuca - podrozeje u rolnika o 10 procent a w sklepie o 30

0 0
Edward suwalki 26 grudnia 2021

i tak nie mamy na to wpływu. jest pytanie czy to sie wkrótce wogóle będzie opłacać jak farmer będzie musiał wyskoczyć z dużej kasy na ochrone i nawozenie bez gwarancji jaka bedzie cena w skupie. ruletka poprostu

0 0
marian 26 grudnia 2021

a niby ze tylko kasujemy my rolnicy? a gdzie roznace koszty coraz to wieksze ...

0 0
farmer_pl 26 grudnia 2021

nawozy to dopiero mają wysokie ceny !!!! nie wiem jak będzie wyglądać prowadzenie gospodarki w przyszłym roku , to wielka niewiadoma

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Notowania na VEZG w górę po niemal dwóch miesiącach stagnacji

Super Visor 25 maja 2023 chat-icon2

Przez niemal dwa miesiące cena świń rzeźnych na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG utrzymywała się na poziomie wynoszącym 2,33 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Od 24 do 31 maja 2023 roku na VEZG obowiązywać będzie cena 2,38 euro (10,66 zł), mamy więc do czynienia z podwyżką wynoszącą 5 eurocentów.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA

Ryszard Zarudzki wiceprezesem ARiMR

Super Visor 17 maja 2023 chat-icon2

17 maja 2023 roku na stanowisko Zastępcy Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa został powołany Ryszard Zarudzki, który akt powołania otrzymał z rąk Roberta Telusa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To nie pierwszy raz kiedy Ryszard Zarudzki obejmuje stanowisko w resorcie rolnictwa, bowim w latach 2015-2019 piastował stanowisko Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, następnie był Dyrektorem i Zastępcą Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

REKLAMA