REKLAMA

Zwierzęta będą mogły być skarmiane mączkami mięso-kostnymi. Jest zgoda UE

Redakcja - Zwierzęta
06.08.2021
chat-icon 0

ciągnik john deere z paszowozem w oborze z krowami

Podczas lipcowego posiedzenia, Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zniesieniu zakazu krzyżowego skarmiania mączek mięsno-kostnych. To dobra wiadomość, jednak nie dla wszystkich producentów zwierząt.

REKLAMA
ciągnik john deere z paszowozem w oborze z krowami [/caption]

Podczas lipcowego posiedzenia, Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zniesieniu zakazu krzyżowego skarmiania mączek mięsno-kostnych. To dobra wiadomość, jednak nie dla wszystkich producentów zwierząt.

Krzyżowe skarmianie zwierząt mączkami mięsno-kostnymi oznacza, że w paszach dla świń możliwe będzie wykorzystanie przetworzonego białka drobiowego, natomiast w paszach dla drobiu białek pozyskanych w wyniku przetwórstwa produktów ubocznych pochodzących z ubojni trzody chlewnej.

Na dzień dzisiejszy trudno jeszcze przewidzieć jak będą się kształtować ceny przetworzonych białek zwierzęcych i czy faktycznie ich cena będzie konkurencyjna względem poekstrakcyjnej śruty sojowej. Jest jednak prawdopodobne, że w dobie wysokich cen zbóż oraz poekstrakcyjnej śruty sojowej, dopuszczenie do skarmiania zwierząt mączkami mięsno-kostnymi może wzmocnić konkurencyjność unijnego rolnictwa. Pozwoli również na ograniczenie stosowania drogich syntetycznych aminokwasów egzogennych, niezbędnych do właściwego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania zwierząt.

Wiemy już jednak, że złagodzenie prawodawstwa unijnego nie spełni oczekiwań wszystkich rolników. Unia Europejska dopuszcza jedynie możliwość krzyżowego skarmiania (tzw. materiał kategorii III, czyli produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego pochodzące ze zwierząt nie wykazujących żadnych objawów chorobowych). W dalszym ciągu zabronione będzie skarmianie tymi paszami przeżuwaczy oraz skarmianie wewnątrzgatunkowe.

W 2019 roku Polska wyprodukowała ok. 335 tys. ton przetworzonych białek zwierzęcych pochodzących z materiałów kategorii III. Stanowią one większość produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego produkowanych w naszym kraju. Ze względu na brak prowadzonych statystyk nie ma informacji o tym, ile białka pochodzi z materiałów drobiowych, a ile z wieprzowych, jednakże porównując skalę produkcji w Polsce spodziewać należy się, że większość produkowanego przetworzonego białka zwierzęcego pochodzić będzie z materiału drobiowego.

Z związku z dopuszczeniem do skarmiania mączek mięsno-kostnych istnieje też pewna obawa - wymóg przestrzegania warunku nie krzyżowania się i unikania wzajemnego zanieczyszczania się jednego białka drugim, będzie bardzo trudny do spełnienia dla zakładów przetwórczych branży utylizacyjnej i zakładów paszowych wyposażonych w jedną linię produkcyjną. Problemy mogą pojawić się również w nadzorze weterynaryjnym bezpieczeństwa paszowego, dotyczące pobierania prób materiału do weryfikacji czystości gatunkowej przetworzonych białek zwierzęcych przeznaczonych do celów paszowych.

(rzw) Julianna Makowska-Pąk / Źródło: WIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA