REKLAMA

Ranking szkół rolniczych w Polsce

Redakcja - Prawo i Finanse
26.05.2022
chat-icon 0

Wybór szkoły rolniczej ma wpływ na poziom wiedzy młodego rolnika

Wraz ze wszechobecnym rozwojem, rónież w kwestii rolnictwa również pojawiło się sporo zmian i nowości. W związku z tym praca w gospodarstwie rolnym jest o wiele mniej skomplikowana za sprawą specjalistycznych maszyn, urządzeń i pojazdów. Jednak niezbędne jest, aby ktoś te maszyny w odpowiedni sposób obsługiwał, czy też po prostu posiadał wiedzę na ich temat np. w zakresie sprzedaży.

fot. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie
REKLAMA
Wybór szkoły rolniczej ma wpływ na poziom wiedzy młodego rolnika[/caption]

Wraz ze wszechobecnym rozwojem, rónież w kwestii rolnictwa również pojawiło się sporo zmian i nowości. W związku z tym praca w gospodarstwie rolnym jest o wiele mniej skomplikowana za sprawą specjalistycznych maszyn, urządzeń i pojazdów. Jednak niezbędne jest, aby ktoś te maszyny w odpowiedni sposób obsługiwał, czy też po prostu posiadał wiedzę na ich temat np. w zakresie sprzedaży.

Oprócz rozwoju technicznego są także inne kwestie, które pozostają niezmienne. Mowa tu przede wszystkim o trosce o zwierzęta, ich odpowiednią pielęgnację i ewentualne postępowanie przy leczeniu. W praktyce wiedza na temat tego jak pracować w gospodarstwie jest przekazywna przede wszystkim w rodzinnym gospodarstwie, gdzie dzieci od wczesnych lat są świadkami tego co się dzieje w gospodarstwie, często uczetnicząc we wszystkich tych pracach/

Wiele z tych kompetencji, jak i wiele innych, można nabyć poprzez naukę w najlepszych szkołach rolniczych w Polsce. Specjaliści, których można tam znaleźć, kształcą, przekazując całą swoją wiedzę młodym ludziom. Dzięki temu mają oni szansę na zdobycie cennych informacji i umiejętności od doświadczonych w tej kwestii osób.

W poniższym rankingu szkół rolniczych w Polsce znajdują się technika, gdyż to właśnie te placówki kształcą najlepszych uczniów w zakresie wiedzy rolniczej. Oprócz tego osoby planujące dalej rozwijać się w tej branży, bo zdaniu egzaminu dojrzałości będą miały szansę, aby podjąć dalszą edukację w szkole wyższej.

Ranking szkół rolniczych w Polsce

Poniższe zestawienie posiada placówki, które najlepiej wypadają pod względem zdawalności egzaminów kwalifikacyjnych. Znajdują się w różnych miejscach w Polsce, co pozwoli na zaproponowanie kandydatom możliwości nauki nie tylko w jednym województwie, a w niemal całej Polsce.

5. Technikum w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza

Technikum, które uplasowało się na piątej pozycji tego rankingu, znajduje się w Janowie Podlaskim. Jest to miejscowość w województwie lubelskim. Kierunkami rolniczymi, które znaleźć można w tej ofercie edukacyjnej, są: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a także technik hodowca koni. Oprócz tego dostępny jest także kierunek hotelarski i liczne profile licealne. W ramach mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczniowie przystępują do dwóch egzaminów ramach kwalifikacji ROL.02 (Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie), a także ROL.08 (Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie). Natomiast drugi profil: ROL.06 (Organizacja chowu i hodowli koni), ROL.07 (Szkolenie i użytkowanie koni).

4. Technikum im. gen. Franciszka Kamińskiego w Zespole Szkół CKR

Technikum to znajduje się w Koralewie, w województwie warmińsko-mazurskim. Uczniowie w ramach specjalizacji zdawać mogą tam egzaminy: MG.03, MG.42, OGR.03, ROL.11, TG.07, RL.22, TG.16, RL.11. Kierunki, gdzie rozpocząć można kształcenie, odnoszą się do chowu zwierząt i czynności pomocniczych weterynarii, architektury krajobrazu, a także eksploatacji systemów i urządzeń w rolnictwie. Oprócz znakomitych osiągnięć z zakresu testów kwalifikacyjnych uczniowie zyskują tam także dobre wyniki maturalne.

3. Technikum w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych

Technikum znaleźć można w Powodowie (woj. wielkopolskie). Oferta kształcenia w tej placówce oświaty zawiera możliwość uczęszczania na zajęcia w ramach wielu ciekawych profili. Są to przede wszystkim: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik spedytor, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii, technik geodeta, ale także: technik elektryk, technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie uzyskują wysokie wyniki w nauce, a ich osiągnięcia są zauważalne w rankingach porównawczych szkół różnego typu. Jest to zasługa zarówno ich zaangażowania, jak i świetnej kadry i programu nauczania.

2. Technikum w ZSCKR im. mjr. Wł. Szcześniewskiego

Szkołą ta znajduje się w Widzewie, w Łodzi. Oferta edukacyjna tej placówki również jest bardzo szeroka. Uczniowie tej placówki oświatowej zyskują wiele wyróżnień w konkursach, a także znakomicie spisują się na egzaminach zawodowych potwierdzających ich kwalifikacje. Do zdecydowanie wyróżniających tę szkołę kierunków należy profil odnawialne źródła energii. Jest to niezwykle przyszłościowe, a zatrudnienie w tej branży znaleźć z powodzeniem można już teraz. Uczniowie znajdą również tu: architekturę i ogrodnictwo, mechanizację, gastronomię, a także kształcenie dorosłych.

1. Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU

Miano najlepszej szkoły rolniczej w Polsce, w tym rankingu zyskuje placówka umiejscowiona w Marszewie, w województwie wielkopolskim. W kwestii techników znaleźć tu można profile, takie jak: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik urządzeń energetyki odnawialnej, technik rolnik, technik weterynarii, technik technologii żywności. Bogata jest również oferta szkoły branżowej I stopnia: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, ogrodnik, a także rolnik. Jest tu niezwykłe zróżnicowanie zawodów, a sami uczniowie osiągają znakomite wyniki.

(rpf) Źródło: perspektywy.pl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA