REKLAMA

Kolejne przypadki wścieklizny w Świętokrzyskiem i Mazowieckiem

Dotychczas w 2022 roku w Polsce stwierdzono 27 przypadków wścieklizny, z czego dwa ostatnie pod koniec kwietnia. Jeden z nich w województwie świętokrzyskim, a drugi w Mazowieckiem. Informację przekazał w komunikacie prasowym Główny Lekarz Weterynarii.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Zwierzęta 03.05.2022 chat-icon0

REKLAMA
Oba przypadki wścieklizny zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach.

Przypadek z województwa świętokrzyskiego o numerze porządkowym 227/22 stwierdzono u padłego lisa w dniu 22 kwietnia 2022 roku w miejscowości (powiat skarżyski, gmina Bliżyn).

Przypadek z województwa mazowieckiego o numerze porządkowym 226/22 został stwierdzony również u padłego lisa w dniu 22 kwietnia 2022 roku w miejscowości Emilianów (powiat gostyniński, gmina Emilianów).

Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 28.04.2022 r.).

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

gostyniński

2

lisy

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

4

lisy (3) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

9

lisy

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

27

Wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Wszyscy posiadacze psów zobowiązani są do zaszczepienia tych zwierząt przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów, bowiem na obszarach występowania choroby pojawiają się przypadki również u tych zwierząt.

(rzw) pp / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA