REKLAMA

Arbos 5100 Global – Włoch z chińskim rodowodem

Redakcja - Technika
08.04.2020
chat-icon 0

Nowy Arbos serii 5000 może się podobać: wygląda na ciągnik średniej wielkości, w którym drzemie siła znacznie większej maszyny, a zarazem – że wyróżnia go zwrotność mniejszego, kompaktowego ciągnika.

REKLAMA

Nowy Arbos serii 5000 może się podobać: wygląda na ciągnik średniej wielkości, w którym drzemie siła znacznie większej maszyny, a zarazem – że wyróżnia go zwrotność mniejszego, kompaktowego ciągnika.

Włoska marka Arbos została przejęta w 2015 roku przez chiński koncern Foton Lovol, który w tym samym roku powołał europejski oddział o nazwie Lovol Arbos Group. Nowe Arbosy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na targach Agro Show 2018.

Arbos 5000 wyróżnia się masywną, nieco pochyloną sylwetką na dość dużych kołach, przy czym tylna ich para jest wyraźnie większa.

Wyprodukowany przez koncern Lovol ciągnik lokuje się w przedziale mocowym 100-130 KM i od razu wyróżnia się charakterystycznym wyglądem:


– sylwetka z zakrzywionymi i zwężającymi się liniami nadwozia ma ułatwiać prowadzenie, zmniejszać promień skrętu, podczas gdy – jak mówi producent – jednoczęściowa, gładka i elegancka maska z wbudowanymi światłami i widocznym logo, wytworzona z kompozytu SMC jest charakterystycznym akcentem serii 5000.

Przy okazji – maska o płynnym i zwężającym się kształcie jest efektem zastosowania kompaktowego systemu SCR (ze zintegrowanym DOC), umieszczonym w rurze wydechowej.

Boczne wloty, zaprojektowane w celu uzyskania najlepszego przepływu powietrza nadają konstrukcji zadziornego charakteru. Eleganckie linie maski przechodzą w kabinę a – i tu ponownie oddajmy głos marce – „harmoniczne zestawienie zakrzywionej szyby przedniej, solidnych słupków, cienkiego profilowanego dachu z bocznym mocowaniem oraz pełnego oświetlenia roboczego, akcentuje silny i unikalny charakter ciągników serii 5000”.

Maszyna napędzana jest „utytułowanym” silnikiem – to Kohler 3404 TCR SCR Tier 4F, nominowany do nagrody Diesel Roku 2015. Silnik czterocylindrowy, o pojemności 3,4 litra i o mocy, w zależności od jednego z czterech modeli – od 100 do 130 KM. Producent zaznacza tu: „z maksymalną mocą 136 KM i dostępnością 95% momentu obrotowego w przedziale 1300 – 1800 obr./min.” Dodajmy – rozruchowy moment obrotowy równy jest 410 obr/min, rezerwa momentu obrotowego równa jest 36 procentom, a zużycie paliwa na poziomie 205 g/kwh. To naprawdę zaawansowana technika rolnicza.

Choć Arbos 5000 jest rasową maszyną rolniczą, można znaleźć w nim pewne analogie do nowoczesnych samochodów. Układ napędowy jest zaprojektowany tak, by przenieść moc na koła z największą wydajnością, ułatwiając pracę w trudnych warunkach. Jak podaje producent, „oś o wysokiej wytrzymałości została specjalnie stworzona dla maszyn w tym przedziale mocowym, gdzie siła uciągu, możliwości manewrowe i duża nośność są kluczowe.

Pełna blokada mechanizmu różnicowego załączana mechanicznie lub elektrohydraulicznie oraz opcjonalne hamulce na przedniej osi podkreślają wartość ciągnika”… W przypadku Arbosa 5000 nośność osi przedniej wynosi 3500 kg, a promień skrętu – 55 stopni.

Przekładnia w modelu 5000 ma być prosta, wydajna, nowoczesna i – jak ciekawie określa producent – nieustępliwa i niezawodna, bo sprawdzona przez wiele rygorystycznych testów polowych. Występuje w dwóch wersjach – Global i Advanced.

Pierwsza (Globa) ma dwa biegi zmieniane pod obciążeniem i rewers mechaniczny. Druga (Advanced) – jak nazwa wskazuje, zaawansowana, ma trzy półbiegi zmieniane pod obciążeniem i elektrohydrauliczną przekładnię nawrotną, umieszczoną poniżej układu kierowniczego i wzbogaconą o elektrohydrauliczne załączanie napędu 4x4, blokady mechanizmu różnicowego oraz wałka WOM z niezależnym sprzęgłem w kąpieli olejowej.

Oddając głos producentowi, „każda z przekładni posiada pięć biegów i trzy zakresy z biegami pełzającymi, które umożliwiają pracę od 0,33 km/godz i wyjątkowo małe zapotrzebowanie na moc”.

WOM jest dostępny w dwóch wariantach – z niezależnym suchym sprzęgłem i mechaniczną kontrolą z kabiny lub z hydraulicznym sprzęgłem, i elektrohydraulicznym załączaniem. Oprócz czterech prędkości pracy dostępna jest tradycyjna 40/1000 i tryb ECO, który m zapewnić oszczędność paliwa.

Wracając do analogii do samochodów: o ile w przypadku ciągników kładzie się nacisk na parametry użytkowe, a komfort i wyposażenie kabiny pokazując jedynie w przypadku najdroższych maszyn, to Arbos 5000 może pod tym względem się podobać.

Kabina jest wprost określona jako komfortowa jak w samochodzie: zaprojektowana by dać maksimum wygody i zapewnić odpowiednią ergonomię.

Jej atutami mają być bardzo dobra widoczność, dzięki przeszklonym powierzchniom, perfekcyjna szczelność, niski poziom hałasu, i wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniony przez rozwiązania konstrukcyjne, pozwalające na równomierne rozłożenie naprężeń na całej jej powierzchni i dające dobry stosunek masy do wytrzymałości.

Dość powiedzieć, że taka kabina jest o jedną trzecią lżejsza od kabiny tradycyjnej. Wysokość całkowita maszyny została również zredukowana, dzięki wąskiemu profilowi dachu, co pozwala ciągnikowi na wjazd do niższych budynków gospodarczych, czy garaży.

Wewnątrz kabiny operator ma możliwość regulowania w dwóch płaszczyznach kolumny trójramiennej kierownicy, korzystania z jej wspomagania, sięga z łatwością do wszystkich przełączników, i może nie obawiać się skoków temperatury w czasie uruchamiania klimatyzacji – ta bowiem jest bardzo wydajna, dzięki krótkim przewodom, specjalnie zaprojektowanym wlotom powietrza i zakrzywionej szybie, która zapewnia optymalny przepływ powietrza.

Arbosy 5000 mogą mieć w kabinie tradycyjne zegary analogowe, albo nowoczesny siedmio-calowy wyświetlacz cyfrowy z prostym interfejsem.

(rtr) pp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA