REKLAMA

Najlepsze pasze dla bydła – jakie wybrać?

Hodowla bydła jest zadaniem wymagającym — musi zapewniać zwierzętom optymalne warunki życia i w zależności od przeznaczenia zwiększać ich masę ciała i/lub poprawiać ich efektywność, np. w produkcji mleka. Przez to wybór paszy jest bardzo ważny, dlatego w niniejszym wpisie podpowiemy, jakie pasze dla bydła są stosowane najczęściej, a także jakie mają wady oraz zalety.

31 października 2021 chat-icon0

REKLAMA

Pasze dla bydła dzieli się na kilka rodzajów. Te przeznaczone dla bydła są najczęściej stosowane w produkcji mleka i mięsa. Wyróżnia się wersje suche, soczyste i treściwe. Z jednej strony rolnik musi zapewnić odpowiednie składniki odżywcze zwierzętom, z drugiej powinien optymalizować koszty, żeby jego praca była opłacalna. Z tego powodu warto lepiej poznać różne rodzaje pasz.

Pasze dla bydła - objętościowe suche i soczyste

Pasze dla bydła suche posiadają bardzo niską zawartość wody. Jest to na przykład siano, które uzyskuje się poprzez wysuszenie zielonek. Jest najbardziej istotne zimą, ze względu na brak dostępu do świeżych roślin. Te natomiast są potrzebne bydłu do prawidłowego działania układu trawiennego. Wyróżnia się także słomę, czyli resztę po koszeniu zbóż. Co prawda nie ma wielu składników odżywczych oraz niską zawartość energetyczną, ale z drugiej strony stymuluje przebieg trawienia.

Natomiast pasza soczysta zawiera sporo wody, czasami nawet 95%. Pierwszym rodzajem takowych są kiszonki, uzyskane na przykład z przerobu kukurydzy, traw czy zbóż. Wyrabia się je w procesie fermentacji roślin z wytworzeniem kwasu mlekowego. Dzięki temu pasza zostaje na swój sposób zakonserwowana. Kolejnym rodzajem są zielonki, czyli rośliny pozyskane z koszenia pastwisk czy upraw polnych. W tym zakresie można wymienić trawę, zioła i rośliny motylkowe.

Uznaje się, że najlepsze są koniczyny i zioła, ponieważ zawierają sporo cennego białka. Wymienić można także pasze dla bydła okopowe, takie jak marchew, buraki czy ziemniaki, które zawierają sporo węglowodanów. Wyróżnia się też produkty uboczne przemysłu spożywczego, na przykład pulpę ziemniaczaną czy melasę.

Objętościowe pasze dla bydła są też najtańsze, ponieważ w dużym stopniu stanowią odpad po np. zbiorze zbóż czy skoszeniu pola. Najlepsze pasze wysokobiałkowe pochodzą z lucerny, ponieważ roślina zawiera nawet 20% protein. Ilość białka jest często zależna od fazy rozwojowej rośliny, dlatego warto zadbać o zbiory w optymalnym terminie.

Pasze treściwe dla bydła

Treściwe pasze dla bydła posiadają różne wady i zalety. Są produkowane przede wszystkim z ziaren zbóż, nasion roślin strączkowych i poekstrakcyjnej śruty sojowej i rzepakowej, ale też zbożowej i DDGS. Czasami stosuje się też mocznik i młóto browarniane. Ten rodzaj pożywienia najlepiej wpływa na mlekopędność, jednak jest stosunkowo drogie, zwłaszcza w porównaniu z suchymi paszami objętościowymi. Wspomniane nasiona roślin strączkowych zawierają bardzo dużo białka, fosforu i potasu, jednak nie można z nimi przesadzać, ponieważ przedawkowanie prowadzi do wzdęcia pienistego żwacza.

Eksperci zalecają ograniczanie stosowania pasz treściwych dla bydła, jednak nie da się z nich zrezygnować, głównie z uwagi na wysokie zapotrzebowanie bydła mlecznego w Polsce - jego potencjał produkcyjny jest wyjątkowo wysoki, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Najczęściej wykorzystywanym komponentem w paszach treściwych jest śruta sojowa, która jest świetnym źródłem białka. Z drugiej strony jest niestety dosyć droga, a dla bydła o niższej efektywności laktacyjnej jest praktycznie niepotrzebna. Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się śruta słonecznikowa, ponieważ jest zdecydowanie tańsza od sojowej, a nadal ma sporo składników odżywczych.

Rolnicy dbający o ekologię chętnie sięgają po pasze zawierające DDGS, czyli suszony wywar zbożowy. Pozyskuje się go najczęściej w wytwórstwie biopaliw jako produkt uboczny. Ponadto jest to bardzo pożądana pasza dla krów mlecznych, ponieważ zawiera białko o wysokiej wchłanialności.

Jakie pasze dla bydła kupować?

Należy przede wszystkim znać zapotrzebowanie swojego bydła. Pasze wysokobiałkowe to przede wszystkim modele treściwe, jednak są droższe od objętościowych. Z tego powodu warto mieszać różne produkty. Trzeba też pamiętać, że pasze treściwe są stosowane głównie w roli suplementu, niegłównego pożywienia.

Pasze dla bydła - gdzie kupić?

Istnieją różne instytucje zajmujące się produkcją pasz, jednak, posiadając gospodarstwo rolne, można samodzielnie zapewnić bydłu pasze objętościowe, na przykład zbierając łodygi po zebraniu zboża czy magazynując skoszoną trawę. Słoma i siano są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego krów, natomiast dodatki w postaci pasz treściwych najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców, którzy dbają o odpowiednie proporcje poszczególnych składników (np. w treściwej paszy nie może być za dużo roślin strączkowych).

(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Dane ok. 3 tysięcy użytkowników systemu ARiMR trafiły do sieci

Redakcja 1 czerwca 2023 chat-icon1

Zagrożeniem są objęte dane związane z dostępem do konta użytkownika ARiMR ale również wszelkie inne związane między innymi z kontami bankowymi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa alarmuje w komunikacie prasowym, że pracujący tam eksperci odkryli, że ok. 3 tys. haseł użytkowników naszych systemów informatycznych jest ogólnie dostępnych w sieci.

- Stało się tak z powodu zapewne nieświadomego zainstalowania przez użytkowników na ich prywatnych komputerach niebezpiecznego wirusa, który przejął informacje o danych znajdujących się na tym sprzęcie, nie tylko związanych z komunikacją z Agencją, ale np. z bankami – informuje ARiMR.

W związku z zaistniałą sytuacją systemy agencyjne wymuszą na zidentyfikowanych przez ARiMR użytkownikach zmianę haseł, tzn., że ci użytkownicy nie będą mogli zalogować się do systemów bez zmiany hasła, która nastąpi od razu przy pierwszej próbie zalogowania się. 

Informacja zostanie wysłana przez Agencję wiado

REKLAMA

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon1

Niemal 19,81 mld złotych wpłynęło dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników. 16,66 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,15 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

- Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA