REKLAMA

Coraz większy problem z ASF. Stwierdzono kolejne ogniska

W minionych tygodniach bardzo mocno nasilił się problem afrykańskiego pomoru świń ASF. 2 sierpnia na lubelszczyźnie wyznaczono 19 w tym roku ognisko u świń, a z aktualizowanej na bieżąco mapy ognisk ASF umieszczonej na stronie internetowej głównego lekarza weterynarii wynika, że w tym samym województwie, tuż przy granicy państwowej z Ukrainą, pojawiło się kolejne ognisko tej choroby świń.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Zwierzęta 08.08.2023 chat-icon1

REKLAMA

Pierwotnie ognisko ASF o numerze porządkowym 2023/19 wyznaczono 2 sierpnia 2023 roku w gospodarstwie utrzymującym 13 świń (1 locha, 5 prosiąt, 7 tuczników) położonym w miejscowości Brzeźno (województwo lubelksie, powiat chełmski, gmina Dorohusk). Gospodarstwo to jest położone na obszarze, który jest objęty ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do rozporządzenia 2023/594.

Ognisko numer 2023/20 zostało wyznaczone w jednym z gospodarstw położonych     nieopodal miejscowości Łukówek (województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Sawin. Główny Lekarz Weterynarii nie opublikował jeszcze szczegółowych informacji na temat tego ogniska.

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, jest to między innymi zabicie i utylizacja świń, oczyszczanie i dezynfekcja, wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego.

(rzw) Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


mietek 08.08.2023

nie wiem jak to sie dzieje ale zawsze jakis wirus musi byc. jak to dziala i dlaczego nie da sie tego latwo pozbyc? Odpowie mi ktors na to pytanie????

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA